"Paradoks życia". Bartosz Konopka o filmie "Wyrwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 11:50
Thriller, dramat psychologiczny i czarna komedia – to wszystko znajdziemy w "Wyrwie". – Dla mnie i dla aktorów to opowieść o terapeutycznej podróży i o wychodzeniu z traumatycznej sytuacji ubrana w kostium kryminału – opowiada reżyser filmu Bartosz Konopka.   
Kadr z filmu Wyrwa w reż. Bartka Konopki.
Kadr z filmu "Wyrwa" w reż. Bartka Konopki. Foto: Robert Pałka/Kino Świat

Niewierność, zagadkowy wypadek i mężczyzna, który na własną rękę podejmuje śledztwo, by odkryć prawdę o tajemniczej śmierci swojej żony. Intrygujący thriller "Wyrwa" to fabularna produkcja z Tomaszem Kotem, Karoliną Gruszką i Grzegorzem Damięckim, oparta na głośnej książce Wojciecha Chmielarza, autora m.in. "Żmijowiska". – Lektura „Wyrwy” mnie zaskoczyła. Spodziewałem się kryminału albo thrillera, ale Wojtkowi chyba o coś innego tutaj chodziło – mówi gość Czwórki. – Dla mnie ta powieść to próba postawienia się w sytuacji faceta, który jest głową rodziny i który nagle traci żonę, zostaje ze wszystkim sam. Musi zatrzymać się w swoim życiu i zorientować, co i jak. Paradoksalnie tragedia nie jest tu końcem, tylko początkiem czegoś nowego.

Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (Tomasz Kot). W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lubię Kino (@lubiekino_)

Zobacz też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lubię Kino (@lubiekino_)

– Książka jest pisana w pierwszej osobie i przez to staje się bardzo osobista. Film zakłada bardziej linearną strukturę opowiadania, ale i tak pozwoliliśmy sobie na pewne odstępstwa. Na początku i na końcu filmu oddaliśmy głos głównemu bohaterowi, który z offu opowiada, jak łatwo w dynamice codzienności można stracić siebie z oczu. To jedna z ważniejszych myśli tej książki, wokół której toczy się cała opowieść – wyjaśnia reżyser. – Akcję, która w powieści Wojciecha Chmielarza trwa kilka miesięcy, skróciliśmy do tygodnia. Z jednej strony, na potrzeby filmu, musieliśmy ją zagęścić, a z drugiej – chcieliśmy podkreślić paradoks życia, że coś się kończy, ale nie ma tu miejsca na pustkę.   

WYRWA | Oficjalny zwiastun | Kino Świat PL

Reżyserem "Wyrwy" jest nominowany do Oscara twórca seriali "W głębi lasu" i "Skazana" Bartosz Konopka. Za koncept fabularny odpowiada Marcin Ciastoń – autor wyróżnionego nagrodą za najlepszy scenariusz filmu "Hiacynt". W pozostałych rolach występują: Olga Bołądź ("Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"), Maria Pakulnis ("Planeta Singli 3"), laureatka Złotych Lwów za debiut aktorski Marta Stalmierska ("Apokawixa", "Johnny") oraz objawienie hitu "Furioza" – Konrad Eleryk. 

Posłuchaj
21:07 CZWÓRKa Hrapkowidz - wyrwa 19.03.2023.mp3 Reżyser Bartosz Konopka o filmowej adaptacji powieści Wojciecha Chmielarza "Wyrwa" (Hrapkowidz/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Bartosz Konopka (reżyser)

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

"Spragnieni miłości" Wong Kar-Waia. Seans, który nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:40
Na ekranach kin znów możemy oglądać legendarny film Wong Kar-Waia "Spragnieni miłości". - Twórczość tego reżysera ma wiele poziomów, dlatego warto wracać do tego filmu, bo za każdym razem odkrywa przed widzem coś nowego - mówi krytyczka filmowa Adriana Prodeus. - Dla mnie to seans, który nigdy się nie kończy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyobraźnia to wolność". Agnieszka Smoczyńska o "Silent Twins"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 16:00
- "Silent Twins" to opowieść o dwóch światach. Wewnętrznym, bardzo bogatym i kolorowym choć czasami też mrocznym, i zewnętrznym - przytłaczającym, szarym, codziennym - opowiada reżyserka filmu Agnieszka Smoczyńska.  
rozwiń zwiń