"Spragnieni miłości" Wong Kar-Waia. Seans, który nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:40
Na ekranach kin znów możemy oglądać legendarny film Wong Kar-Waia "Spragnieni miłości". - Twórczość tego reżysera ma wiele poziomów, dlatego warto wracać do tego filmu, bo za każdym razem odkrywa przed widzem coś nowego - mówi krytyczka filmowa Adriana Prodeus. - Dla mnie to seans, który nigdy się nie kończy.
Reżyser Wong Kar-Wai na festiwalu Berlinale - 2013 rok
Reżyser Wong Kar-Wai na festiwalu Berlinale - 2013 rokFoto: PAP/DPA/Clemens Niehaus/Geisler-Fotopres

Opowieści o niespełnionej miłości

Wong Kar-Wai to najbardziej znany hongkoński autor, którego osobista wizja tego niezwykłego miasta, zamknięta w wystylizowanych kadrach i uwodząca lirycznym pięknem, zapewniła mu trwałe miejsce w sercach widzów oraz w historii kina. Jest mistrzem obrazu, każdy kadr zachwyca u niego kompozycją, kolorem i nasyceniem emocji. Kar-Wai ma też niezwykły talent do komponowania ścieżek dźwiękowych. Krytycy i kinomani są zgodni, że jak dotąd nikt tak pięknie nie opowiadał w kinie o niespełnionej miłości i tym szczególnym niepokoju, który nie pozwala bohaterom osiąść w jednym miejscu.

Niemal wszystkie filmy Wonga zyskiwały status kultowych natychmiast po swojej premierze. - Śmiało można powiedzieć, że wszystkie jego filmy są o miłości i - co istotne - o miłości niespełnionej. Bohaterowie tych opowieści, nawet jeśli są razem, to zaledwie przez moment. Trochę się uszczęśliwiają, ale tak naprawdę są niewolnikami własnych tęsknot za miłością - opowiada gość Czwórki. - Ukoronowaniem tego jest historia opowiedziana w "Spragnionych miłości"; filmie, który trafił do kin w 2000 roku.

Precyzyjny improwizator 

Akcja filmu dzieje się w latach 60. w Hongkongu. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu aż odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć.

Posłuchaj
21:00 CZWÓRKA Hrapkowidz - wong kar wai 20.02.2022.mp3 Język filmów Wong Kar-Waia, czyli dlaczego trzeba obejrzeć "Spragnionych miłości"? (Hrapkowidz/Czwórka)

- Kar-Wai jest twórcą precyzyjnym i wyrafinowanym w użyciu różnych środków filmowych, ale filmy kręci dość "luźno" wokół scenariusza - mówi krytyczka filmowa. - W pierwotnej wersji "Spragnieni miłości" miał być obrazem, który pokaże 7 lat z życia bohaterów. I tak też go nakręcono. Ale na ekranie ostatecznie oglądamy tylko dwa lata, bo tak zdecydował reżyser podczas montażu. Przez to ten film jest niebywale zagadkowy, niedopowiedziany, a w jego finale znajduje się jedna z najbardziej zaskakujących scen, której akcja dzieje się na pustyni w Kambodży. Wcześniej nic nie sygnalizuje, że taki wątek mógłby się pojawić. 

Wong Kar Wai 4K - Odrestaurowane arcydzieła | spot | teaser PL / Pięć Smaków kino Azji

Sprawdź także:

"Nie da się poznać całej prawdy"

To, co także wyróżnia twórczość Wong Kar-Waia, to brak wyraźnej granicy między dobrem i złem. Reżyser nie wydaje się zainteresowany ani perspektywą etyczną, ani stawianiem kategorycznych sądów w kwestiach moralnych. - Z jednej strony pokazuje, że coś może być jednocześnie dobre i złe, krzepiące i niszczące. A w "Spragnionych miłości" mamy podwójność wszystkiego: dwa mieszkania, dwie kobiety, dwóch mężczyzn i nigdy nie wiadomo, co jest właściwe, a co nie - podkreśla Adriana Prodeus. - A jednocześnie przez to, jak ten film jest nakręcony, że mamy tu zbliżenia, szczegóły, strzępki rozmów, nie jesteśmy w stanie zobaczyć całości. I to jest właśnie stanowisko Wong Kar-Waia: że nigdy nie da się poznać całej prawdy. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Adriana Prodeus (krytyczka filmowa i sztuki)

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

Buñuel, Saura, Neville, Berlanga - Hiszpanie ciągną nas do kina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
- Już po raz czwarty przygotowujemy nasz przegląd. Staramy się za każdym razem pokazać takich reżyserów, których być może polska publiczność zna, jak Luis Buñuel i Carlos Saura, ale też sięgamy do mniej znanych nazwisk: Luis García Berlanga, Edgar Neville, Fernando Fernán Gómez czy Juan Antonio Bardem - mówi Kinga Kowalska organizatorka cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminał filmowy. Jaką przeszedł ewolucję i jak wygląda współcześnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 15:40
- Kino szybko rozpoznało kryminał i film detektywistyczny jako atrakcyjne dla widza - mówi w Czwórce dziennikarka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Pierwszy detektyw Sherlock Holmes wchodzi na scenę już w 1906 roku, czyli na początku kina. Przez te wszystkie lata sam gatunek przechodził kilka przemian.
rozwiń zwiń