O krok od szaleństwa. Kim jest "Joker" w reż. Todda Phillipsa?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 11:38
W kinach nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji "Joker" z Joaquinem Phoenixem i Robert De Niro w rolach głównych. Czy nadal mamy do czynienia z klasycznym kinem superbohaterskim?
Audio
  • "Joker" Todda Phillipsa. Czy mamy do czynienia z nową jakością? (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Joker
Kadr z filmu "Joker"Foto: YouTube/Warner Bros. Pictures
Plakat filmowy filmu "Joker" w reż. Todda Phillipsa Plakat filmowy filmu "Joker" w reż. Todda Phillipsa

- Przyglądając się innym, ikonicznym interpretacjom (Jack Nicholson w "Batmanie" Tima Burtona, czy Heath Ledger w "Mrocznym Rycerzu" Christophera Nolana) zachodzi podejrzenie, że postać Jokera to rola, której nie da się zagrać źle – mówił Jakub Popielecki z Filmwebu.

Jak twierdził kreacja kultowego antybohatera z 2019 roku, wymyka się prostym klasyfikacjom, bo różni się od tych, które widzieliśmy dotychczas.

- Do tej pory Joker był postacią przerysowaną, przedstawianą jako człowiek bez przeszłości, nihilistyczny i mało ludzki. W przypadku Phoenixa trudno jest oddzielić aktora od roli, bo cały pomysł na film jest skupiony wokół tej postaci. Najbardziej zauważalną zmianą widoczną na ekranie są nie tyle konsekwencje zła, które kreuje, ile jego przyczyny – zwracał uwagę krytyk.

Todd Phillips każde nam wejść w głowę głównego bohatera. Jesteśmy zmuszeni odczuwać dyskomfort razem z nim Błażej Hrapkowicz

Joker Nolana był o krok przed wydarzeniami świadom spektaklu, który tworzy. Joker Phillipsa jest tego zupełnym przeciwieństwem Jakub Popielecki

Czy Joaquinowi Phoenixowi udało się stworzyć kreację, która jest nową jakością? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z filmem przełomowym w kontekście komiksowych adaptacji? Czy narcyzm może prowadzić do zła? Jak ważne w tym filmie są wątki społeczne? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jakub Popielecki (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 14.15

ac

Czytaj także

Luc Besson. Najbardziej hollywoodzki reżyser Francji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:06
Korzenie Luca Bessona sięgają do neobarokowej estetyki kina francuskiego lat 80. - Był jednym z młodych, którym nie podobało się kino francuskie. Odcinał się od nurtu "nowej fali". Uważał, że neobarok wywodzi się z wnętrza kinematografii, a nowa fala to krytycy, którzy chwycili za kamery - mówi Jakub Popielecki z portalu "filmweb.pl".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pełzająca śmierć" - kino francuskiej ekstremy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 14:05
- Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby film "Córka trenera" w konwencji survival attack z huraganem i aligatorami to francuski reżyser Alexandre Aja śpieszy z odpowiedzią - komentował krytyk Błażej Hrapkowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Parasite". Nowy film ulubieńca Quentina Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 17:50
Twórca "Okji" i "Snowpiercer: Arka przyszłości" w najnowszym filmie opowiada o przekręcie doskonałym. W walce o Złotą Palmę w Cannes "Parasite" Bong Joon-ho pokonał "Pewnego razu… w Hollywood" oczarowując jury, światową krytykę i publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Bielenia: moja postać jest złożona z wielu elementów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 15:00
"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy w ramach tegorocznej 44. odsłony Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył aż 9 statuetek w konkursie głównym. Teraz zawalczy o główną nagrodę w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". O filmie rozmawialiśmy z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią.
rozwiń zwiń