Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
Audio
  • Ewa Bukowska o reżyserskim debiucie "53 wojny" (Hrapkowidz/Czwórka)
  • Reżyser Damien Chazelle opowiada o "Pierwszym człowieku" (Hrapkowidz/Czwórka)
Aktorka, reżyserka filmu 53 wojny Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Kuby Morgensterna - 19 października 2018 rok,  kino Kultura w Warszawie
Aktorka, reżyserka filmu "53 wojny" Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza "Kuby" Morgensterna - 19 października 2018 rok, kino Kultura w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Scenariusz filmu powstał na motywach "Miłości z kamienia" - książki Grażyny Jagielskiej, żony korespondenta wojennego, Wojciecha Jagielskiego. - Jestem w wieku, w którym zgromadzone doświadczenia dają mi poczucie, że mogę zabierać się za takie tematy - wyjaśnia gość Czwórki. - Przyznaję jednak, że długo szukałam klucza do tej opowieści, aż wreszcie postawiłam na emocje - dodaje. 

Widać je nie tylko w relacji głównych bohaterów, ale też w filmowej formie. Rytm, montaż, język są bardzo dostosowane do radykalnych stanów emocjonalnych głównej bohaterki, w której postać wciela się Magdalena Popławska. - Magda jest bardzo czuła na emocje, to fantastyczny "materiał" do pracy. Pytała i dociekała. Zdarzało się, że tuż przed słowem "akcja", wracała do naszych rozmów, jeszcze raz prosiła o przeanalizowanie sceny - wspomina Ewa Bukowska.

Jaką rolę w "53 wojnach" odgrywa montaż, dlaczego skomponowanie ścieżki dźwiękowej Ewa Bukowska powierzyła Natalii Fiedorczuk-Cieślak i co złego jest w "przegrywaniu roli"? O tym m.in. w nagraniu. W audycji także Beata Kwiatkowska rozmawiała z Damienem Chazellem, reżyserem filmu "Pierwszy człowiek".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał: Beata Kwiatkowska

Gość: Ewa Bukowska (aktorka, reżyserka, scenarzystka)

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 14.48

kul/pj

Czytaj także

Eliza Rycembel: bohaterki były jak lustrzane odbicie. Szukałyśmy w nim części siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 16:15
- Oprócz tego, że jest to film opowiadający o relacjach, możemy powiedzieć, że w przypadku "Niny" mamy do czynienia z kinem kobiecym, ale w zupełnie niestereotypowy sposób - zapowiadał prowadzący audycję Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gabriela Muskała o roli w "7 uczuć": to słodko-gorzka opowieść o dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:36
- To była niesamowita przygoda i jedno z piękniejszych zawodowych spotkań - mówiła Gabriela Muskała, która wcieliła się w jedną z ról w najnowszym filmie Marka Koterskiego "7 uczuć".
rozwiń zwiń