"Irlandczyk". Melancholia Martina Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 17:30
"Irlandczyk" to opowieść o historii Ameryki i moralitet o ciemnej stronie tzw. amerykańskiego dobrobytu. - Film jest na tyle długi, że wszystkie wątki mają czas, by wybrzmieć. Wybrzmieć, a nie rozleźć, bo nowy film Scorsese ma zwartą strukturę i dwa początki - ocenia Kaja Klimek.  
Audio
  • O "Irlandczyku" Martina Scorsese rozmawiają Kaja Klimek i Błażej Hrapkowicz (Hrapkowidz/Czwórka)
Martin Scorsese na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes - 2018 rok
Martin Scorsese na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes - 2018 rokFoto: taniavolobueva/Shutterstock.com

Czytaj także
edward norton pap 1200.jpg
Edward "dwie twarze" Norton. Kameleon z dyplomem Yale

Tytułowym bohaterem jest Frank Sheeran - weteran II wojny, oszust i płatny morderca pracujący dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. - W tej roli oglądamy Roberta De Niro. Co więcej, mamy tu - rzadką w przypadku tego reżysera - okazję, by spojrzeć na całą historię z punktu człowieka, który jest u kresu życia - mówi Błażej Hrapkowicz. - W porównaniu z innymi filmami Scorsese, "Irlandczyk" opowiadany jest z melancholijnej perspektywy - dodaje. 

Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych - tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. - Rozłożona w czasie narracja pozwala pokazać przebieg całego życia "Irlandczyka" - podkreśla Kaja Klimek. - Jako widzowie mamy tu do czynienia z kroniką o wymiarze historycznym i moralnym - wyjaśnia.

Co "Irlandczyka" łączy z "Procederem"? Jak z rolą Jimmy’ego Hoffa poradził sobie Al Pacino? Czy "odmłodzony" Robert De Niro nadal robi wrażenie na widzu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 14.15

kul/ac

Czytaj także

O krok od szaleństwa. Kim jest "Joker" w reż. Todda Phillipsa?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 11:38
W kinach nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji "Joker" z Joaquinem Phoenixem i Robert De Niro w rolach głównych. Czy nadal mamy do czynienia z klasycznym kinem superbohaterskim?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terminator. Mroczne przeznaczenie Hamilton i Schwarzeneggera

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:00
Dwie pierwsze części "Terminatora" zrobił James Cameron w szczytowej formie. Czy najnowsza odsłona stanie się równoprawnym partnerem w dyskursie z żelazną klasyką? Polska premiera filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie" już 8 listopada. 
rozwiń zwiń