"Pinokio" - między Disneyem a "Gomorrą"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 12:00
Historia Pinokia to metafora Włoch. - W swojej ekranizacji Matteo Garrone próbuje wyrwać drewnianego pajacyka ze szponów Disneya i przywrócić go włoskiej kulturze - uważa filmoznawczyni Diana Dąbrowska.  
Pinokio, reż. Matteo Garrone
"Pinokio", reż. Matteo GarroneFoto: mat. prasowe/Kino Świat

"Pinokio" do nauki języka włoskiego

Akcja "Pinokia" rozgrywa się 20 lat po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku. Autor powieści Carlo Collodi zaoferował włoskiej młodzieży prosty sposób na naukę języka włoskiego. - To był znak czasu, że autor próbował zbudować nową wspólnotę obywatelską Włochów, a drewniany pajacyk, który robił błędy językowe, mówił dialektem i kiedy kłamał, rósł mu nos, świetnie nadawał się na narzędzie dydaktyczne - ocenia rozmówczyni Błażeja Hrapkowicza.   


Posłuchaj
16:02 [CZWORKA]Hrapkowidz 11 październik 2020 pinokio.mp3 "Pinokio" - co mówi nam o włoskiej tradycji? (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Chłopiec z drewna wraca do Toskanii

I do tego w swojej ekranizacji odwołuje się Matteo Garrone. Reżyser stworzył film aktorski, który mocno trzyma się literackiego pierwowzoru - nie tylko w warstwie fabularnej, ale także wizualnej, bowiem kostiumy i scenografia inspirowane były rysunkami Enrico Mazzantiego, ilustratora pierwszego wydania książki z 1883 roku. - To nie jest pierwsza przygoda z baśnią twórcy "Gomorry" i "Dogmana", bo na swoim koncie ma także "Pentamerona", który opierał się na włoskich baśniach barokowych  - mówi Diana Dąbrowska. - I o ile w przypadku tego filmu Garrone spopularyzował mało znane opowieści, to teraz zmierzył się z figurą, która ma stale miejsce w popkulturowym panteonie.  

Zobacz także:

Włosi pokochali nowego Pinokia

O "Pinokiu" Garrone myślał jeszcze przed nakręceniem "Dogmana" w 2018 roku. Wtedy jednak nie dysponował odpowiednim budżetem, który był mu niezbędny do opowiedzenia tej historii. Czas pokazał, że warto było poczekać. Włoska publiczność bardzo dobrze przyjęła "Pinokia". Film wszedł tam do kin w 2019 roku, jeszcze przed międzynarodową premierą na Berlinale i od świąt Bożego Narodzenia, tylko na własnym podwórku, zarobił 15 milionów euro.  

PINOKIO - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL


***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni)

Data emisji: 11.10.2020

Godzina emisji: 14.15

Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe Horyzonty i American Film Fest ze wspólną datą w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:13
Trudno wyobrazić sobie kulturę audiowizualną bez festiwali. Te jednak ze względu na trwającą pandemię przesuwają swoje terminy. W tym roku Nowe Horyzonty i American Film Festival łączą się w jedną imprezę, która najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie.
rozwiń zwiń