"Biały Potok" - komedia grana na poważnie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 13:11
- "Biały Potok" to komedia, a jest taka tendencja, żeby komedie grać "na śmiesznie" - mówi Dobromir Dymecki, odtwórca jednej z głównych ról w filmie. - Michał Grzybowski chciał jednak, byśmy grali na poważnie, niemal w sposób dramatyczny - dodaje. 
Biały Potok - komedia pomyłek o perypetiach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw
Biały Potok - komedia pomyłek o perypetiach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństwFoto: mat. prasowe

"Biały Potok" Michała Grzybowskiego oparty jest na znanej konwencji: są dwie pary bohaterów, a między nimi liczne interakcje, konflikty i nieporozumienia. - Ten film ma strukturę komediową, ale mocno podkręconą. Ta spirala wydarzeń się cały czas nakręca - przyznaje gość Błażeja Hrapkowicza. - W komedii ma być śmiesznie i chyba najtrudniej jest zrobić tak, żeby było śmiesznie. Tu sam ciąg wydarzeń w scenariuszu jest śmieszny - dodaje. 

Na planie w rolach głównych Dobromirowi Dymowskiemu towarzyszą Julia Wyszyńska, Agnieszka Dulęba-Kasza i Marcin Dorociński. - Reżyser "Białego Potoku" sam jest aktorem, więc wiedział, jak nas poprowadzić. Scenariusz filmu był napisany w bardzo precyzyjny sposób - opowiada aktor. 

Bohater grany przez Dobromira Dymowskiego uwikłany jest w liczne problemy, wpada w tarapaty finansowe. - Dodatkowo ta postać cały czas podejrzewa, że sąsiad ma romans z jego żoną - zdradza. - On sam podsyca to podejrzenie, ciągle znajduje poszlaki wskazujące na słuszność swojej teorii. On projektuje sobie świat - dodaje. 

Gość Czwórki podkreśla, że scenariusz "Białego Potoku" oparty jest na takich wyobrażeniach bohaterów, na tym, co dzieje się w ich głowach. - Na planie skupialiśmy się na odwzorowywaniu scen, odgrywaniu ich w swobodnym nastroju. Ten nastrój był bardzo kreatywny - opowiada. - Michał starał się stworzyć twórczą atmosferę. Pozwalał na propozycje, inwencję aktorów - dodaje. 

Błażej Hrapkowicz powiedział też, że film interpretuje jako portret współczesnej klasy średniej, ukazanej w krzywym zwierciadle. 

Reżyser zdradza, że postaci ze scenariusza to ludzie zaobserwowani wokół niego. - Są poskładane z moich znajomych, myślę, że też ze mnie samego - przyznaje. - Sam tytuł filmu jest nazwą osiedla, na którym mieszkają bohaterowie, ale też symbolem pozornego spokoju i bezpieczeństwa, jednak "w ten spokojny potok ktoś rzuca kamienie" - dodaje. 


Posłuchaj także:

Biały potok – zwiastun (w kinach od 10 grudnia)/TVP VOD

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Dobromir Dymecki (aktor)

Materiał: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 14.17

pj

Czytaj także

Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:00
O jej roli w "Powrocie" Magdaleny Łazarkiewicz krytycy pisali, że to jeden z najlepszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. I do dziś zdania nie zmienili. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2021. "Wychłodzona energia filmowego święta"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:15
Przed nami najważniejsza noc dla twórców i fanów kina. W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 93., a uroczysta gala odbędzie się równocześnie w trzech miastach: w Los Angeles, w Londynie i w Paryżu. 
rozwiń zwiń