Skalpel o albumie "Transit": to nasza płyta przejścia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 09:30
Kiedy duet Skalpel z Wrocławia debiutował w legendarnej brytyjskiej wytwórni Ninja Tune, tamtejsi krytycy byli pod wrażeniem, jak wiele świeżości Polacy wnoszą do nieco zastałego języka współczesnej elektroniki. W 2014 roku ukazał się ich trzeci album "Transit", który po 6 latach wraca w nowej, odświeżonej odsłonie. 
Skalpel: Marcin Cichy i Igor Pudło
Skalpel: Marcin Cichy i Igor PudłoFoto: Bartosz Hołoszkiewicz / mat. promocyjne No Paper Records

- "Transit Extended" to wydawnictwo, którym chcieliśmy przedłużyć nasze nowe spotkanie z albumem "Highlight", bo kiedy wydaje się premierowy materiał, powraca zainteresowanie wcześniejszymi płytami. Okazało się, że krążka "Transit" nie ma już w sprzedaży, więc pomyśleliśmy o reedycji wzbogaconej o archiwalne rarytasy - wyjaśnia Igor Pudło.

Posłuchaj
06:51 [CZWORKA]Muzyczny Lunch 10 grudzień 2020 skalpel.mp3 Tranzytem przez dorobek Skalpela (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Na krążku słuchacze znajdą nie tylko cztery niepublikowane utwory, w ramach wydawnictwa ukazał się także nowy vinyl cut, nad którym w legendarnym Scape Studio pracował Stefan Betke (aka Pole). Album w wersji winylowej był przez lata nieosiągalny. Tracklistę uzupełnia popularny w serwisach cyfrowych utwór "Salvadanio".

Salvadanio / Skalpel / YouTube

Na pierwszych dwóch albumach dla Ninja Tune: "Skalpel" i "Konfusion" Igor Pudło i Marcin Cichy przełożyli na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70. Wraz z albumem "Transit" duet zaczął poszerzać muzyczne terytorium o ambient, swing, latino, trip-hop, broken beat i jazz, które zmieszały się tu w oryginalnej i świeżej formie. - Tą płytą wyszliśmy z zadymionej piwnicy z polskim jazzem na świeże powietrze, na światło dzienne europejskiej elektroniki spod znaku downtempo - wspomina rozmówca Damiana Sikorskiego. - To była płyta przejścia, transformacji pomiędzy "starym" Skalpelem kojarzonym z samplingiem i Ninja Tune a samodefiniującym się zespołem, którym finalnie staliśmy się na ostatniej płycie - dodaje.

Skalpel - Blow (Official Audio) / SkalpelMusic

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Igor Pudło (Skalpel)

Data emisji: 10.12.2020

Godzina emisji: 13.20

kul

Czytaj także

Gooral: nowa płyta to utwory z szafy i wspomnienia z Peru

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 13:40
"Ethno Elektro 2" to nowy album Goorala. - Płyta ukazała się w czasach, o których nie myśleliśmy, że nadejdą. Zamiast na koncertach, jestem na kwarantannie. Siedzę w domu, albo w przydomowym studiu i czasami mam wrażenie, że codziennie jest niedziela - opowiada muzyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Singlem "Nie chcę zmieniać nic" Leski zapowiada nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:50
Absolutnie magiczny, intymny i prawdziwy. Wyjątkowy zapis tego specyficznego czasu Leski prezentuje w piosence "Nie chcę zmieniać nic", która ma być zapowiedzią trzeciego albumu artysty "Pieśni bez napinki".
rozwiń zwiń