Ferie w Czwórce. The Avalanches z "Since I Left You" - muzyka, którą warto znać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 08:05
Debiut The Avalanches ukazał się w 2000 roku. - Dziś jest dowodem, że można stworzyć całą płytę bazując na niewielkich fragmentach cudzych nagrań i wciąż być przy tym oryginalnym - mówił Norbert "Bert" Borzym.
The Avalanches w 2016 roku
The Avalanches w 2016 rokuFoto: Christian Bertrand/Shutterstock.com

de la soul 1200 pap.jpg
De La Soul - rozpoczęli trzecią generację hip-hopu

Początkowo nic nie wskazywało na to, że muzycy The Avalanches nagrają kiedykolwiek płytę z muzyką elektroniczną. W połowie lat 90., po deportacji z Australii perkusisty grupy, Robbie Chater - wówczas student filmoznawstwa, i Darren Seltmann, połączyli siły. - Swoje pierwsze utwory opierali na samplach, które odkrywali podczas wielogodzinnych poszukiwań w sklepach płytowych - opowiadał Norbert "Bert" Borzym. - Zespół eksperymentował, wówczas powstało m.in. nagranie "Electricity", które znajdzie się później na debiutanckim krążku "Since I Left You" - wyliczał.

Posłuchaj
05:19 Czwórka/Pierwsze słyszę Borzym 12.01.2021.mp3 Jak powstała grupa The Avalanches i ich debiutancki album "Since I Left You"? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

pap pharell williams 1200.jpg
Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - Pharrell Williams

Australijska grupa oficjalnie założona została w 1997 roku w Melbourne, a album "Since I Left You" ukazał się trzy lata później. - Panowie odsłuchali wiele tysięcy sampli, z których wybrali 3,5 tysiąca. Ostatecznie wybrali 900 i na nich zbudowali swój debiutancki album. To było pionierskie przedsięwzięcie, bo nikt przed nimi nie robił tego na taką skalę - tłumaczył Norbert Borzym. - Choć muzycy pracowali oddzielnie, swoje studia zaopatrzyli w identyczny sprzęt, a pomysły przekazywali sobie na taśmach. 

Źr. XL Recordings|The Avalanches - 'Since I Left You'

Początkowo The Avalanches nie planowali wydać swojej płyty poza Australią. - To miał być niewielki projekt, więc nie zwracali uwagi na prawa autorskie, tylko wybierali to, co chcieli - mówił Bert. - Samplowali wszystko: od znanych artystów, jak Madonna, do niszowych twórców. Dopiero później zespół wynajął prawnika, który zajął się pytaniem o ich zgody, ale wtedy wielu odmówiło - wspominał.

Posłuchaj także:

To, jak się potem okazało, wpłynęło na datę premiery, którą przesuwano, a także na całokształt krążka. - Z powodów prawnych część nagrań musiała zostać zmieniona. Dopiero w 2011 roku ukazała się pełna wersja "Since I Left You" - mówił Bert. - Dziś album uważany jest za majstersztyk samplowania i przykład niewiarygodnej artystycznej kreatywności - podkreślał.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym

Data emisji: 12.01.2021

Godz. emisji: 08.17

kd

Czytaj także

Up To Date Festival 2019. Czwórka w Białymstoku!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:14
Już po raz dziesiąty w Białymstoku odbył się Up To Date Festival. W program wydarzenia wpisała się organizowana przez naszą stację Czwarta Scena Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w Czwórce. Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Pierwsze pomysły na nagrania tej grupy powstały już w latach 80. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 1990 nastąpił przełom, muzycy spotkali się w studiu i rok później powstał "Blue Lines", czyli album, który rozpoczął erę trip-hopu. 
rozwiń zwiń