Bisz o Różewiczu: jego wiersze to lusterka, w których odbija się świat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 18:30
2021 był rokiem Tadeusza Różewicza. Pamięć poety, dramaturga i prozaika uczcili znakomici polscy artyści, którzy nagrali płytę "I milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza".
Bisz
BiszFoto: Kobas Laksa/PchamyTenSyf/mat. prasowe

- Różewicz był mi bliski i był obecny w tej klasycznej, szkolnej odsłonie. Dużo więcej dowiedziałem się o nim z biografii Magdaleny Grochowskiej, ale tak naprawdę "poczułem" go, kiedy zacząłem pracę nad utworem "Nic w płaszczu Prospera" - opowiada raper Bisz. - Wtedy też zrozumiałem, jak mylne są nasze wrażenia w trakcie pobieżnej lektury tych wierszy. 

Wiersze jak lusterka. Różewicz przygląda się światu

Tadeusz Różewicz to bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy XX wieku. Dla wielu największy rodzimy poeta bez Nobla. A także jeden z nielicznych klasyków spośród wielkich XX-wiecznych, którego młodsze pokolenia twórców wciąż żywo czytają, przetwarzają, którym się inspirują, bądź z którym toczą literackie polemiki. - Wiersze Różewicza są takimi małymi lusterkami, które w dowolnym momencie i w dowolnej rzeczywistości świetnie odbijają świat - opowiada gość Czwórki. - Na płycie "I milczeć, i śpiewać…" dobór tekstów jest bardzo ciekawy i dużo mówiący o nas samych, w sposób, którego na co dzień nie widzimy.

"Nic w płaczu Prospera" w rapowej formie

Tadeusz Różewicz - zdaniem rozmówcy Damiana Sikorskiego - jest wciąż aktualny, bo to wynika z samego podejścia poety do tworzenia. Z "dokopywania się" do fundamentu świata. - Zanim przystąpiłem do projektu "I milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" dostałem zbiór jego wierszy, z którego artyści mogli dowolnie wybrać ten, który chcieli zinterpretować. Miałem szczęście, że wśród nich był jeden z moich ulubionych wierszy, czyli "Nic w płaszczu Prospera". Dla mnie ten tekst dosadnie podsumowuje spojrzenie Różewicza na to, w którym kierunku zmierza nasza kultura. Pozwoliłem sobie dopasować go w rapowej formie do tego momentu, w którym jesteśmy teraz, zahaczając o tematy cyfrowe, które są mi bliskie - tłumaczy artysta.  

Posłuchaj
07:53 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - bisz 14.02.2022.mp3 Bisz o płycie "I milczeć, i śpiewać" z wierszami Tadeusza Różewicza (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Jak obcować z trudnymi tekstami?

"I milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" to płyta, przy której spotkali się przedstawiciele różnych scen, gatunków i pokoleń, żeby przyjrzeć się jeszcze raz tekstom Różewicza. To krążek, który podkreśla antypomnikowość poety i przypomina, że poezję Różewicza interpretować można różnie, nie tylko z zadumą i smutkiem. - Jest tu też duża różnorodność, jeśli chodzi o brzmienia. Minimalistyczne i często poważne wiersze oprawione zostały wizją muzyków reprezentujących mniej lub bardziej alternatywną polską scenę. Dzięki temu odnoszę wrażenie, że z tymi tekstami można obcować w bardzo przyjemny sposób, choć są one trudne - dodaje Bisz.  

Nic w płaszczu Prospera / Bisz - temat

Posłuchaj także:

W projekcie - oprócz Bisza - wzięli udział Boxx, Morświn, Kirszenbaum, Wojciech Waglewski, Imiela i Suchar, Edyta Bartosiewicz, Cała Góra Barwinków, Emose i Ziemianie, Kapela ze Wsi Warszawa, Monady, Pablopavo i Patryk Kraśniewski. 


"i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" - kolaż "I milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" - kolaż

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Bisz (Jarosław Jaruszewski, raper)

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Spajku/Dziunek i "Koniec w line-upie". Jak powstał ten numer?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:20
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Damian Sikorski rozmawia z duetem Spajku/Dziunek o numerze "Koniec w line-upie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpilersi o numerze "Boom Bengers": hip-hop ma bawić

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 15:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Damian Sikorski sprawdził, jak narodził się tytułowy utwór z krążka "Boom Bengers" Szpilersów. 
rozwiń zwiń