Youth Novels i singiel "Blue". "Ten utwór był dla nas przełomem"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 17:14
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk rusza nad morze wraz z Youth Novels i ich singlem "Blue".
Teledysk do utworu Blue był kręcony nad jesiennym Bałtykiem
Teledysk do utworu "Blue" był kręcony nad jesiennym BałtykiemFoto: shutterstock.com/LawSayWhich

Youth Novels to duet. Grają razem od siedmiu lat, a brzmienie ich muzyki, nieraz pełne melancholii i głębi, nieustannie porusza. Pod koniec 2021 roku wydali utwór zatytułowany "Blue".

- "Blue" powstawało wieloetapowo, to chyba Emil zaczął pisać ten utwór, w jego głowie pojawiły się pierwsze pomysły, jak ten utwór stworzyć, jednak początkowo on miał zupełnie inną melodię - mówi Ania Babrakowska, wokalistka. - U nas tak bywa - wszystko dzieje się powoli, utwór "Blue" musiał też trochę poleżakować i podojrzewać - dodaje. 

Artystka zdradza, że w pierwotnym "Blue" zostało wprowadzonych wiele poprawek, ale udało im się wydobyć coś wyjątkowego, co daje dużo nadziei. - Chcieliśmy, żeby ta piosenka niosła więcej pozytywnych emocji niż zwykle u nas w zespole - przyznaje wokalistka. - Pewnego dnia Emil zaśpiewał mi jakieś fragmenty i wtedy już wiedziałam, że tak, że mamy to, czego poszukiwaliśmy, mimo melancholii, która jest w każdej naszej piosence - dodaje. - Ta niebieskość, której poszukujemy w całym utworze, wybrzmiewa poprzez melodię. Potem już wszystko zaczęło się układać.

Od tytułu utworu wzięło nazwę ich najnowsze wydawnictwo. EP-ka "Blue" ukazała się ostatniej wiosny. - "Blue" był dla nas takim przełomem, odnaleźliśmy coś innego i zauważyliśmy, że też odbiór słuchaczy jest bardzo pozytywny - ocenia rozmówczyni Martyny Matwiejuk.

Anna Babrakowska zdradza, że jej zdaniem siła piosenek tkwi w melodiach do tekstów, to one prowadzą wszystko, a niektórzy nawet nie zwracają uwagi na tekst. - W "Blue" połączyliśmy melodię z naszymi charakterystycznymi dźwiękami, daliśmy tu dużo przestrzeni. To wszystko tworzy taką wielowarstwową opowieść, która jako całość świetnie funkcjonuje - ocenia. - Utwór opowiada o porzuceniu lęku, niepewności, poczuciu się lekko, bez ciężaru. Chcieliśmy, by piosenka dawała i nam, i słuchaczom poczucie wolności - dodaje. 


Posłuchaj
09:40 czwórka muzyczny lunch 30.06.2022 13.37.39 13.47.19.mp3 Jak powstał utwór "Blue" zespołu Youth Novels? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

"Blue" doczekało się też teledysku, który został nagrany nad Morzem Bałtyckim. - Nie planowaliśmy nagrywać klipu do "Blue", ale pojechaliśmy nad polskie morze, do Gdańska. Tam już o 3-4 rano byliśmy na plaży. Chcieliśmy uchwycić to wyjątkowe światło, żeby wydobyć zimny, miły klimat, wodę, niebieskość, delikatny ruch - zdradza rozmówczyni Czwórki. - Największym wyzwaniem podczas pracy nad teledyskiem było stanie w cienkich strojach na plaży, bo to już była jesień - dodaje. 

Od premiery EP-ki duet Youth Novels koncertuje po całej Polsce. Przed nimi zaplanowane współprace z zagranicznymi artystami. - Chcemy pójść w stronę albumu, ale ten etap jeszcze się pisze - przyznaje wokalistka. 


Youth Novels - Blue (Official video)/Youth Novels

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 13.37

pj

Czytaj także

"Balon" ulotny jak życie. Historia piosenki zespołu Kroki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 15:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Jakub Goleniewski z zespołu Kroki opowiada o piosence "Balon". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kaca i jej ulubione utwory na wyciszenie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 18:15
W audycji specjalnej "Trening uważności" Martyna Matwiejuk oraz kompozytorka i songwriterka Aleksandra Kaca zaprezentowały swoje ulubione utwory, które sprzyjają wyciszeniu i skupieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosno Ska Party. W Sosnowcu króluje ska

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 13:04
11 czerwca Sosnowiec zajmie miejsce miasta króla ska. Sześć znakomitych zespołów, trzy z Polski, trzy z zagranicy, wystąpi na scenie w amfiteatrze na festiwalu Sosno Ska Party. 
rozwiń zwiń