Parada Wolności w Łodzi. "Trzy razy wolność"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 21:30
W sierpniu w Łodzi odbędzie się spektakularne wydarzenie. Z Placu Wolności wyruszy Parada Wolności. - Tak się składa, że 31 sierpnia jest święto państwowe - mówi Rafał Baran, organizator wydarzenia. - Bo jest to Dzień Wolności i Solidarności. Także trzy razy wolność.
Parada Wolności odbędzie się w 31 sierpnia 2024 się Łodzi. O wydarzeniu opowiada Rafał Baran - za zdjęciu z prowadzącym audycję Kacprem Ponichterą.
"Parada Wolności" odbędzie się w 31 sierpnia 2024 się Łodzi. O wydarzeniu opowiada Rafał Baran - za zdjęciu z prowadzącym audycję Kacprem Ponichterą. Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • 31 sierpnia 2024 roku łódzkimi ulicami przejdzie Parada Wolności.
  • Impreza odbędzie się w Dniu Wolności i Solidarności. 
  • Barwny, muzyczny korowód przejdzie od placu Wolności ulicą Piotrkowską.  
  • O historii imprezy i jej tegorocznej edycji opowiada organizator Rafał Baran. 

To jedyne w Polsce tego typu wydarzenie i druga co do wielkości parada w Europie. Parada Wolności powraca w 2024 roku! Muzyczne wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia w Dzień Wolności i Solidarności. 

Łódzka Parada Wolności, inspirowana berlińską Love Parade, to spektakularne wydarzenie z muzyką elektroniczną, od breakbeatu, jungle i techno aż po hardcore - wszystkie gatunki muzyczne spotykają się na tej niezwykłej imprezie. Po 20 latach nieobecności w Łodzi, Parada powróciła w 2022 roku na ulice tego miasta.


Parada Wolności - zachwycająca różnorodność

Wydarzenie poza szerzeniem szeroko rozumianej kultury muzyki elektronicznej, jako swoje główne i nadrzędne hasło propaguje wolność, która dla każdego z osobna znaczy coś indywidualnego i każdy wyraża ją na swój sposób. Impreza to także muzyczne wydarzenie. 

- Chcemy, żeby Parada była takim showcasowym przeglądem rynku klubowego w Polsce, czyli żeby każda z ciężarówek reprezentowała odrębny klub albo odrębne środowisko czy jakiś skład didżejski, imprezowy, który może nie ma swojego miejsca, ale się przemieszcza - opowiada gość Czwórki. - Przypominam, że impreza jest za darmo i jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. To jest trochę tak, jak zagranie ze szczytu Mount Everestu. Jeżeli ktoś nie przeżył imprezy rave w samym środku miasta i to w otoczeniu pięknym, bo startujemy z placu Wolności i idziemy ulicą Piotrkowską, to naprawdę zachęcam do przyjazdu do Łodzi.


Parada Wolności - początki

Początki Parady Wolności sięgają wczesnych lat 90. To wówczas pojawił się pomysł, żeby na polskim gruncie pokazać nową formę świętowania znaną z innych europejskich miast. Rafał Baran przypomina o wyjątkowości tego przedsięwzięcia w tamtym czasie.

 - Chcę uświadomić, bo może nie wszyscy pamiętają, że Parada skończyła się wtedy, kiedy jeszcze nie było Open'era, nie było Audioriver, nie było Orange Warsaw Festiwal, nie było Męskiego Grania i nie było wielu innych wydarzeń muzycznych i dziesiątek festiwali undergroundowych, które się odbywają w Polsce - zaznacza gość Czwórki.


Źr. Youtube/Kocham Łódź/Oficjalne aftermovie Parady Wolności 2023 w Łodzi | Kocham Łódź


- Owszem, odbywały się imprezy oparte o muzykę rave w różnych klubach, natomiast tego typu imprezy ulicznej w formie festiwalu skupiającej tylu didżejów i jednocześnie też organizujące dla nich konkurs nie było i do dzisiaj nie ma w centralnej Polsce. Oczywiście staramy się, żeby Parada się rozwijała i żeby z roku na rok była coraz bardziej atrakcyjna. Mamy nadzieję, że już na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń techno w naszym kraju.


Posłuchaj
26:53 CZWORKA/Muzyczny Lunch - Parada Wolności 09.01.2024.mp3 O Paradzie Wolności w Łodzi opowiada jej organizator Rafał Baran (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: Rafał Baran (organizator Parady Wolności)

Data emisji: 09.01.2024

Godzina emisji: 13.15

aw/mat.pras/mg

Czytaj także

Hatelove - ciężkie, mocarne, industrialne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 15:10
- Swoje granie nazwałbym brutalnym - mówi w Czwórce Hatelove, czyli Filip Hodur - polski producent i DJ. Nam opowiada o swojej drodze od metalu do techno, współpracy z polskimi i zagranicznymi wydawnictwami oraz o imprezach, na których grał w Berlinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beskres: remiks dla Reni Jusis to zapowiedź cyklu "Polish Club Classics"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 06:48
- Kiedy tylko rozpoczęliśmy działalność jako Beskres, wiedzieliśmy, że na graniu setów didżejskich się nie skończy. Właśnie ukazał się nasz pierwszy oficjalny remiks, którzy zrobiliśmy dla Reni Jusis. "Kiedyś cię znajdę" zapowiada kolejne produkcje - mówią Radek Krzyżanowski i Michał Słodowy.
rozwiń zwiń