Kathia z szansą na Fryderyka. "Urzeka mnie piękno braku perfekcji" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 15:50
W sierpniu 2023 roku wygrała festiwal FAMA, pod koniec listopada wydała debiutancką płytę, została "Objawieniem" w jednym z najbardziej liczących się plebiscytów i ma szansę na Fryderyka w kategorii Debiut Roku. - Mam świadomość, że wybrałam inną drogę, niż artystki i artyści mają to dziś w zwyczaju. Bo zanim wydałam płytę, nauczyłam się grać koncerty - opowiada Kathia.
Kathia i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.
Kathia i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Kathia jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorka i muzyczką.
  • Mieszka w Poznaniu i tam też studiuje kulturoznawstwo.
  • Pod koniec 2023 roku Kathia wydała debiutancką płytę "Przestrzeń".
  • W tym roku ma szansę otrzymać statuetkę Fryderyka za Debiut Roku.  

"Muzyki uczyłam się na koncertach"

Kathia nie zadebiutowała na TikToku ani na YouTube. Zanim "wypuściła" w świat swoje piosenki, długo uczyła się sceny. Przed pandemią zagrała ponad sto koncertów - i jak mówi - dziś już nic nie jest w stanie jej zaskoczyć.

- Mam świadomość, że wybrałam inną drogę niż artystki i artyści mają to dziś w zwyczaju, choć wcześniej tego nie planowałam. Koncerty nauczyły mnie pokory, bo nie zawsze wszystko szło zgodnie z planem. Przerobiłam wszystkie scenariusze i dzięki temu już nie panikuję. Jeśli cokolwiek dzieje się poza planem, wiem, jak z tego wyjść - opowiada Kathia. - W tej chwili na scenie czuję się najpewniej na świecie.

"Moje piosenki nie są idealne"

Debiutancka płyta Kathii, "Przestrzeń", ukazała się pod koniec 2023 roku. To w pełni autorski album - zarówno pod względem produkcyjnym, jak i tekstowym. - Jestem autorką wszystkiego, co jest na tym krążku, od słów przez melodie aż po brzmienie. To była ciężka praca i dużo wyrzeczeń, ale nie bez przyjemności - mówiła artystka w Czwórce w dniu premiery "Przestrzeni".

Posłuchaj
18:00 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - 07.03.2024.mp3 Kathia z perspektywy o debiutanckiej płycie i planach wydawniczych na przyszłość (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Dziś wracam do tych piosenek i wiem, że nie wszystkie są idealne. Ale są moje i są pierwsze, więc nic bym w nich nie zmieniła - przyznaje rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Widzę dużo piękna w braku perfekcji i wiem, że moja druga płyta też nie będzie idealna.

Kathia - kamfora | KATHIA

Zobacz także:

Kathia - kiedy premiera nowej płyty?

Kiedy ukaże się krążek - tego jeszcze nie wiadomo. Materiał podobno jest, ale bez planu wydawniczego. - Mam to szczęście, że mam domowe studio, które jest obok mojego pokoju. Tydzień temu zasiadłam w nim na dłużej i zaczęłam przeglądać to, co zrobiłam do tej pory. Nagrałam pierwsze demówki, zaczęłam grzebać w konstrukcji utworów. Ale wróciłam też na studia, na kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Chcę mieć otwartą głowę i chcę więcej wiedzieć - mówi gościni Czwórki.

- Często zastanawiam się, jaką Kathią będę na kolejnych płytach i czy uda mi się zrealizować kolejne marzenie. Bardzo chciałabym produkować płyty innym artystkom i artystom. Wiem, że producentek w Polsce jest niewiele, ale liczę na to, że wkrótce się to zmieni - dodaje Kathia.

Kiedy odbędzie się Gala Fryderyków?

Fryderyk Festiwal 2024 - 30. jubileuszowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się w piątek 22.03.2024 roku w Gliwicach. W kategorii Debiut Roku - obok Kathii nominowani są: Daria ze Śląska, Frank LeenIgnacy i Matecki.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Kathia

Data emisji: 07.03.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor


Czytaj także

"Romantyzuję przeszłość". Oto RAF - nowe oblicze Rafa Skowrońskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 09:20
- Debiutuję po raz trzeci. Tym razem jako RAF - opowiada wokalista kompozytor i autor tekstów Raf Skowroński. - Daję sobie trzecią szansę i obiecuję, że więcej przerw nie będzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

ta Ukrainka o płycie "Zgrzyt": poszukuję brzmień dla trudnych treści

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 09:50
Anastazja Ivahnenko pochodzi z Ukrainy, ale od ośmiu lat mieszka w Polsce. Kilku rzeczy doświadczyłam, zgromadziłam pakiet emocji i szans. Jedną z nich była możliwość tworzenia muzyki. Wykorzystałam ją i jako ta Ukrainka nagrałam płytę "Zgrzyt" - opowiada artystka.
rozwiń zwiń