Ania Szlagowska: tato chciał, żebym była jak Kuba Więcek

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 10:40
Była fanką zespołu Blog 27, zawodowo grała w piłkę ręczną, zajmowała się fotografią, dziś jest absolwentką Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie i szykuje się do wydania debiutanckiej płyty. - Jestem ciekawa świata, więc próbowałam wielu rzeczy, ale muzyka zawsze wygrywała - mówi wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Ania Szlagowska. 
Ania Szlagowska (po prawej) i autorka audycji Ula Kaczyńska w Czwórce.
Ania Szlagowska (po prawej) i autorka audycji Ula Kaczyńska w Czwórce.Foto: Czwórka/mat. promocyjne
  • Ania Szlagowska ma 23 lata i jest wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką.
  • Właśnie ukończyła szkołę muzyczną na Wydziale Wokalistyki Estradowej i pracuje nad debiutancką płytą. 
  • Artystka współpracuje m.in. z Pawłem Stachowiakiem (Wuja HZG), saksofonistą Kubą Więckiem i producentem Dafeatem (Dominika Płonka)
  • - Tworzę muzykę, której sama słucham. To alt pop i R&B z domieszką folkloru - mówi Ania Szlagowska. 

Kim jest Ania Szlagowska?

Ania Szlagowska to dziewczyna z nowosądecką charyzmą. Od 14. roku życia jej ulubionym zajęciem jest pisanie utworów.

- Moja kuzynka Tola Szlagowska grała w zespole Blog 27 i już samo to sprawiło, że czułam się wtedy jak wielka gwiazda - śmieje się artystka. - W podstawówce zapisałam się na lekcje śpiewu, a potem już każde wakacje spędzałam na warsztatach muzycznych i songwriterskich. Śpiewać uczę się od ponad 10 lat, w tym roku skończyłam też szkołę muzyczną II st. na Wydziale Wokalistyki Estradowej.

Alt pop, R&B i folklor między zwrotkami

Porusza się między alt popem a R&B z wpływami folkloru. I takie brzmienia znajdą się na jej debiutanckiej płycie, która ukaże się pod koniec 2024 roku.

- Czuję, że etap mojej muzycznej edukacji zmierza ku końcowi. Te narzędzia, które chciałam, w miarę posiadłam. Jestem przygotowana, czuję się dobrze na scenie i jestem gotowa, żeby robić swoje - mówi Ania Szlagowska. - Planuję wydać jeszcze sporo singli, ale chcę ten etap zwieńczyć płytą. Single są teraz ważne i nie zamierzam z tym walczyć, ale od zawsze marzyłam o nagraniu albumu, a nie 12 piosenek.

Posłuchaj
21:47 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - szlagowska 04.06.2024.mp3 Ania Szlagowska zapowiada debiutancką płytę - co gra i z kim współpracuje młoda artystka? (Muzyczny lunch/Czwórka)

"Bądź jak Kuba Więcek"

Nad albumem pracuje z czołówką polskich producentów. Z Mariuszem Obijalskim nagrała singiel "Oslo", z Kubą Więckiem - piosenkę "Bąbelki".

- Kiedy miałam 16 lat, Kuba zdobywał Fryderyki i mój tato stawiał mi go za przykład. Mówił: bądź jak Kuba Więcek, jedź do Kopenhagi na studia muzyczne i rozwijaj się tak jak on - wspomina rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Na wyjazd się nie zdecydowałam, bo uważam, że mamy dużo do zrobienia tutaj, ale podczas jednych z warsztatów muzycznych poznałam Kubę i po dwóch latach od tego spotkania zrobiliśmy razem "Bąbelki".

Ania Szlagowska - Bąbelki (prod. Kuba Więcek) | Ania Szlagowska

Ania Szlagowska podkreśla też, że ważna jest dla niej jakość muzyki na żywo, dlatego swój zespół złożyła z uznanych muzyków, których twórczość ją inspiruje - gra z Miłoszem Olenieckim (P.Unity, Miętha), Pawłem Stachowiakiem (Wuja HZG, EABS, Błoto) i Oskarem Augustynem (AWGS, Miętha). Występowali na takich scenach, jak Męskie Granie, Letnia Scena by Kayax czy NEXT FEST. Anię niejednokrotnie można było też usłyszeć w warszawskim klubie jazzowym Jassmine. W tym roku zagra m.in. na festiwalu Letnie Brzmienia. 

Sprawdź też:

***

Audycja: Muzyczny lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Ania Szlagowska (wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka)

Data emisji: 4.06.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/kormp

Czytaj także

Kasia Konstance: mówią, że gram nu-jazz, a ja po prostu robię swoje

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:40
- Wydawało mi się, że na polskiej scenie muzycznej nie będzie miejsca dla moich piosenek. To spowodowało, że zaczęłam myśleć o Londynie. Przyjechałam do tego miasta, żeby posłuchać moich idoli na żywo, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. EP-ka "Cosmic Dust" to - w pewnym sensie - egzamin z tego, czego się nauczyłam - opowiada Kasia Konstance.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosalie.: singiel "Żałuję" to nie jedyna premiera w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 20:30
"Żałuję" to nowy singiel Rosalie. i producentki Chloe Martini. Jak się okazuje, to nie jedyna premiera, którą artystka planuje w tym roku. - Mam już gotową EP-kę. Będzie dużo bólu - zapowiada artystka.
rozwiń zwiń