Piosenki między miejscami. Tomasz Makowiecki o albumie "Bailando" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 15:40
- Myślę o "Bailando" jak o płycie drogi. Tej, którą odbyłem, żeby stać się muzykiem, jak i tej, która łączy Sopot z Warszawą. Dwa miasta, gdzie toczy się moje życie - opowiada Tomasz Makowiecki.
Tomasz Makowiecki i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.
Tomasz Makowiecki i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • "Bailando" to nowy album Tomasza Makowieckiego - wokalisty, kompozytora i producenta muzycznego.
  • - To płyta dwóch miejsc i drogi pomiędzy nimi. Powstała na trasie Sopot-Warszawa i jest hołdem dla tych miast – opowiada artysta.
  • Tomasz Makowiecki zadebiutował w 2002 roku w pierwszej odsłonie muzycznego talent show "Idol".
  • "Bailando" to jego piąta płyta, ukazała się po 10 latach przerwy.

"Bailando" - płyta miejsc i drogi pomiędzy nimi

- Nie wiem, jak brzmiałaby moja muzyka, gdybym na przykład urodził się w Warszawie. Jestem chłopakiem znad morza i wydaje mi się, że dzięki temu potrafię uchwycić przestrzeń w piosenkach. O komponowaniu myślę jak o malowaniu pejzażu. Korzystam z różnych barw i odcieni dźwięków - opowiada Tomasz Makowiecki. - Na pewno Trójmiasto i Bałtyk odcisnęły na mnie piętno. Ale "Bailando" to nie tylko muzyka miejsc, ale też drogi. I pejzażu, przewijał mi się za oknem pociągu kursującego na trasie Sopot-Warszawa.

Dziecko Maanamu

Artysta od lat interesuje się francuską sceną muzyczną i wśród swoich idoli jednym tchem wymienia Serge’a Gainsbourga i zespół Maanam. - Dziś już z pełną świadomością mogę przyznać, że to mój ulubiony polski zespół - mówi gość Czwórki. - Miałem 5 lat, kiedy po raz pierwszy w radiu usłyszałem piosenkę "Lucciola". To był taki moment, w którym poczułem emocje, jakich wcześniej nie znałem. Był w tym jakiś niepokój, element zaciekawienia, a przede wszystkim przekonanie o tym, jak muzyka może wpływać na człowieka.

Posłuchaj
22:24 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - makowiecki 22.02.2024.mp3 "Bailando" i inne historie - Tomasz Makowiecki o nowej płycie (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Pamiętam obraz Kory z teledysku do tego utworu. Klip nakręcono w Łodzi, z tramwajami, kostką brukową i tajemnicą, która jest wpisana w to miasto. Bardzo mi to zapadło w pamięć i nie ukrywam, że tworząc "Bailando" i grając na nim na basie, szukałem podobnych pochodów basowych, jakie są w utworach Maanamu - dodaje rozmówca Uli Kaczyńskiej.     

Tomasz Makowiecki - Bardziej niż zwykle (Official Video) | Tomasz Makowiecki

"Nie chciałem być Idolem"

Tomek Makowiecki zadebiutował w telewizyjnej "Szansie na sukces", a w 2002 roku wziął udział w pierwszej odsłonie muzycznego talent show "Idol". - Poszedłem tam bez odpowiedniej świadomości. Byłem po maturze i nagle spadła na mnie popularność. Trudno mi było zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, skoro zaśpiewałem tam tylko kilka coverów. A przecież było mnie stać na więcej, mogłem zrobić autorski materiał, chciałem być muzykiem, a nie tylko wokalistą - opowiada artysta. - Zacząłem rezygnować z kolejnych zaproszeń i propozycji. Na jakiś czas nawet obraziłem się na telewizję. Wolny poczułem się dopiero po wydaniu albumu "Moizm", który był bardziej wymagający, ale powstał na moich warunkach.    

Tomasz Makowiecki w Czwórce. Tomasz Makowiecki w Czwórce.

Zobacz także:

Tomasz Makowiecki: "Bailando" to płyta drogi/Czwórka

Koncerty - czas świętowania

Po przerwie Tomasz Makowiecki wraca też do koncertowania. "Bailando" promuje trasa, która zawita do 10 klubów w Polsce. Artyście na scenie towarzyszyć będą Mikołaj Dobber (Brodka), Krzysztof Pożarowski (ex Magnificent Muttley) oraz Wojciech Warmijak (Immortal Onion). - Koncerty są dla mnie zwieńczeniem pracy twórczej i czasem świętowania. Lubię pracować w studiu, choć czasami bywa to męczące, kiedy dochodzi się do ściany dźwięku i wali się w nią głową. Ale to koncerty są moim żywiołem. I w tej chwili chyba czekam na niej bardziej, niż czekałem na premierę płyty – śmieje się.  

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Tomasz Makowiecki

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor

Czytaj także

Błażej Król: chcę zobaczyć siebie w oczach innych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:40
Siódmy solowy album Błażeja Króla - "W każdym (polskim) domu" - ukaże się w dniu 39. urodzin artysty i 20 lat po wydaniu EP-ki "Wybuchła bomba" zespołu Kawałek Kulki, w którym debiutował gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Romantyzuję przeszłość". Oto RAF - nowe oblicze Rafa Skowrońskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 09:20
- Debiutuję po raz trzeci. Tym razem jako RAF - opowiada wokalista kompozytor i autor tekstów Raf Skowroński. - Daję sobie trzecią szansę i obiecuję, że więcej przerw nie będzie. 
rozwiń zwiń