Dokument Dagome iudex - Polska pod opieką papieża

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 14:40
Mieszko I oddał swoje państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej, a świadczy o tym dokument Dagome iudex z końca X wieku. Do dzisiejszych czasów nie zachował się oryginał, mamy jedynie regest, czyli streszczenie pisma.
Audio
  • Dagome iudex - jakie było znaczenie tego dokumentu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Mieszko I - ilustracja z dzieła ks. Jana Głuchowskiego Icones książąt i królów polskich z 1605 roku
Mieszko I - ilustracja z dzieła ks. Jana Głuchowskiego "Icones książąt i królów polskich" z 1605 rokuFoto: Domena publiczna

W Dagome iudex tereny, którymi władał Mieszko I, określone są jako państwo gnieźnieńskie. Dokument w kilku zdaniach opisuje sytuację geopolityczną i geograficzną tych ziem. - Źródło to pokazuje nam kolejny krok Mieszka do podporządkowania się wielkiej idei i włączenia się w system państw Europy. Jego państwo jest rzeczywistą częścią świata chrześcijańskiego - mówi prof. Andrzej Wyrwa z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Co miała zapewnić Polanom opieka papieża? Jak można przetłumaczyć łaciński tytuł dokumentu na polski? Jakie drugie imię nosił Mieszko I? O tym w nagraniu.

***

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 11.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

mg/kd

Czytaj także

Mieszko I. Dlaczego nie został świętym?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 13:39
Objął władzę nad grodem gnieźnieńskim i przyległymi do niego ziemiami. Stworzył początki Polski, przyjął chrzest i dążył do utworzenia silnej pozycji swojego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 11:30
Centralne uroczystości odbywają się dziś w Gnieźnie oraz w piątek i sobotę w Poznaniu. Uroczystości mają charakter kościelno-państwowy, ponieważ przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego i przyczyniło się do powstania naszego państwa. Patronat nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń