Mieszko I. Dlaczego nie został świętym?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 13:39
Objął władzę nad grodem gnieźnieńskim i przyległymi do niego ziemiami. Stworzył początki Polski, przyjął chrzest i dążył do utworzenia silnej pozycji swojego państwa.
Audio
  • Historia i dokonania Mieszka I. Dlaczego książę wciąż nie został świętym? (Nawiedzeni/Czwórka)
Jan Kazimierz Wilczyński, Mieszko kruszy bałwany pogańskie (1835)
Jan Kazimierz Wilczyński, Mieszko kruszy bałwany pogańskie (1835)Foto: Anonymous plate XIX century via Wikimedia Commons

By poznać Mieszka I cofnęliśmy się w Czwórce w czasie o ponad tysiąc lat. - Książę sprawnie administrował, umiał pozyskiwać nowe terytoria. Był szalenie przewidujący, myślał perspektywicznie - oceniał prof. Andrzej Wyrwa z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Podkreślał, że na stałe do historii Polski wprowadził Mieszka I akt chrztu, który miał się dokonać w 966 roku. - To był długi proces, który jednak włączył nas do kręgu państw chrześcijańskiej Europy - mówił ekspert i przyznał, że fakt, iż książę do dziś nie został świętym to kwestia "zaniedbania". - W krajach ościennych niemal wszyscy ci książęta, którzy przyjęli chrześcijaństwo, zostali uznani świętymi - tłumaczył ekspert.

W audycji rozmawialiśmy o politycznych i historycznych konsekwencjach przyjęcia przez Mieszka I chrztu, a ekspert opowiadał, co mogłoby stać się z Polską, gdyby ceremonia ta się nie odbyła.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Maciej Oswald

Data emisji: 12.04.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul


Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 14:53
Kiedy Polska odbudowywała się po II wojnie światowej, byli torturowani i skazywani na śmierć. Przez wiele lat historia nie przypominała bohaterów podziemia. W tym roku po raz piąty obchodzimy ich święto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chusta z Manoppello - wizerunek bez barwników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:50
Naukowcy wciąż nie poradzili sobie z zagadkami, jakie kryje Chusta z Manoppello, zwana też "Świętym Obliczem". Badania mikroskopem elektronowym, ultrafioletem i podczerwienią nie dały jasnych odpowiedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Radia. Przetworniki i głośniki - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:13
11 kwietnia, by podkreślić rolę radia w codziennym życiu, obchodzimy wyjątkowe święto. Dzień Radia to dla nas okazja by sprawdzić jak działa technika cyfrowa.
rozwiń zwiń