Naukowe rekordy. Kiedy spali się świat?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:15
Między 35,8 a 37,3 st. C - w tej temperaturze organizm człowieka funkcjonuje optymalnie. A jak wygląda to w przypadku naszej planety?
Audio
  • Rekordowe temperatury. Kiedy jest najcieplej, a kiedy najzimniej? (Nawiedzeni/Czwórka)
Temperatura jest jedną z podstawowych wielkości fizycznych w termodynamice. Jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii
Temperatura jest jedną z podstawowych wielkości fizycznych w termodynamice. Jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energiiFoto: Pixabay/geralt/dom. publiczna

- Według praw fizyki, które znamy, najwyższa możliwa temperatura liczy się w kwintylionach stopni Celsjusza - tłumaczy Mateusz Borkowicz z Planetarium "Niebo Kopernika". - Natomiast najniższa to "0" bezwzględne, czyli temperatura, w której stoją cząsteczki materii.

Nasz ekspert tłumaczy także, jak przygotować domowe "Gwiezdne wojny" i czy w trakcie choroby możemy polegać na termometrze.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Autor materiału: Maciej Oswald

Data emisji: 6.06.2016

Godzina emisji: 11.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

kul/pj

Czytaj także

Astro-faza. Polka podbija astronomiczny świat nauki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 15:50
Gwiazdy to jej specjalność. Zofia Kaczmarek ma 18 lat, a na swoim koncie zwycięstwo w międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej. To nie pierwszy jej sukces. Co jeszcze chce osiągnąć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Fotografii Naukowej. Laureaci w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 12:00
Lewitujący nadprzewodnik, Droga Mleczna w Chile, liść świecący na niebiesko, egipska mumia kota - to tylko niektóre zdjęcia nadesłane na Konkurs Fotografii Naukowej z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń