Opakowania biodegradowalne - czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:46
To nie są zwykłe, foliowe reklamówki, albo plastikowe butelki. Wykorzystane w nich związki chemiczne po wykorzystaniu ulegają rozpadowi, a następnie recyclingowi organicznemu.
Audio
  • Na czym polega biodegradacja i co możemy zrobić, by żyć bardziej ekologicznie? (Nawiedzeni/Czwórka)
Dlaczego segregowanie śmieci jest ważne? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w Czwórce
Dlaczego segregowanie śmieci jest ważne? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w CzwórceFoto: Glow Images/East News

- Głównym źródłem surowców dla materiałów biodegradowalnych są surowce roślinne, czyli wielocukry pochodzące ze skrobi kukurydzianej lub trzciny cukrowej - mówiła w rozmowie z Czwórką prof. Hanna Żakowska, z-ca dyr. ds. naukowych w Instytucie Badawczym Opakowań Cobro.

Wizualnie opakowania biodegradowalne nie różnią się od tych zwykłych, dlatego ważne, by zwracać uwagę na wszelkie certyfikaty i oznaczenia, które producent umieścił na ich powierzchni. - To potwierdzenia, że dane opakowanie ulegnie biodegradacji w dość krótkim czasie, czyli w ciągu sześciu tygodni - tłumaczyła ekspertka i opowiadała, na czym polega proces biodegradacji. W programie dowiedzieliśmy się także m.in., jak powstały pierwsze jednorazowe naczynia z otrąb pszennych i dlaczego warto na co dzień segregować śmieci.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 11.00

Materiał wyemitowano w audycji Nawiedzeni.

kd

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przetwórnia śmieci. Z głośników płyną dźwięki...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 15:20
Nasz reporter Bartłomiej Olek odwiedził nietypowe miejsce - zakład przetwarzania śmieci w Lublinie. Na terenie przedsiębiorstwa ustawione są głośniki, z których słychać... śpiew ptaków!
rozwiń zwiń