Mieszko I. "Był architektem nowej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 16:04
Chrzest Polski to symboliczny gest, którym książę Polan Mieszko I zapoczątkował proces chrystianizacji trwający w naszym kraju kilkaset lat.
Audio
  • Historia Chrztu Polski. Dlaczego Mieszko I zdecydował się go przyjąć? (Nawiedzeni/Czwórka)
Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy w katedrze w Poznaniu
Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy w katedrze w PoznaniuFoto: Radomil talk via Wikimedia Commons

Relacje z wczesnych wieków są skromne i wielu rzeczy możemy się tylko domyślać, ale wiemy, że chrzest prawdopodobnie nastąpił 14 kwietnia 1050 lat temu na polach lednickich. Tam bowiem archeolodzy znaleźli baseny chrzcielne, w których zmieściłby się dorosły człowiek. Przypuszcza się także, że wraz z księciem ochrzczony został jego dwór.

- Dziś patrzymy na Mieszka jako na wizjonera, ale także architekta wprowadzenia Polski do Europy - przekonywał dr Janusz Górecki, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - Przyjmując chrzest i nową wiarę stawał się równoważnym partnerem wśród chrześcijańskich władców - tłumaczył ekspert. Podkreślał rolę chrystianizacji państwa w ówczesnym świecie i tłumaczył, co zmieniło się na ziemiach polskich po przyjęciu chrztu przez Mieszka I.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Kaja Zemła

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. Historia włóczni św. Maurycego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Nikt nie wie dokładnie, kiedy powstała. W momencie jej wręczenia Bolesławowi Chrobremu Polska stała się suwerenna. Dziś jedna z kopii włóczni św. Maurycego jest skarbem wawelskiej katedry w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ŚDM 2016. Teraz Kraków - a jak było w Madrycie?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 15:21
W 2011 roku 1,5 miliona wiernych spotkało się z papieżem Benedyktem XVI w Madrycie. - Tam było czuć, że papież jest dla nas - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest Polski 966. Rekonstrukcja wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 14:47
W audycji Patryka Kuniszewicza cofnęliśmy się w czasie o 1050 lat, by sprawdzić, jak dokładnie 14 kwietnia 966 roku przebiegały wydarzenia związane z chrztem Polski.
rozwiń zwiń