1050. rocznica Chrztu Polski. Historia włóczni św. Maurycego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Nikt nie wie dokładnie, kiedy powstała. W momencie jej wręczenia Bolesławowi Chrobremu Polska stała się suwerenna. Dziś jedna z kopii włóczni św. Maurycego jest skarbem wawelskiej katedry w Krakowie.
Audio
  • 1050. Rocznica Chrztu Polski. Jak żyli wówczas ludzie i jaka jest historia włóczni św. Maurycego (Nawiedzeni/Czwórka)
Kopia  włóczni św. Maurycego ofiarowana przez cesarza Ottona III księciu Bolesławowi Chrobremu podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku, znajduje się dziś na krakowskim Wawelu
Kopia włóczni św. Maurycego ofiarowana przez cesarza Ottona III księciu Bolesławowi Chrobremu podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku, znajduje się dziś na krakowskim WaweluFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jak przyznaje Marcin Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego Włócznia św. Maurycego to jedno z najważniejszych insygniów władzy. - Według podań związana jest z postacią męczennika, św. Maurycego, który był dowódcą Legionu Tebańskiego. Istnieje także tradycja wiążąca ją z wydarzeniami na Golgocie, czyli męką Chrystusa - tłumaczył ekspert. Jak opowiadał, włócznia jest też pamiątką po spotkaniu Chrobrego z Ottonem III w Gnieźnie, którego efektem było utworzenie metropolii kościelnej w Gnieźnie i podległych jej biskupstw.

W programie Pauk mówił także o tym, jakie znaczenie dla Kościoła w Polsce ma dziś włócznia św. Maurycego i zdradził, gdzie można znaleźć prawdziwe pozostałości tego zabytku.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 5.04.2016

Godzina emisji: 11.00

kd/kul

Czytaj także

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli trzej królowie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 14:21
Według podań i przekazów biblijnych, do Betlejem dotarli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, którzy złożyli nowonarodzonemu Jezusowi dary - złoto, kadzidło i mirrę. Co o wiemy o tych ludziach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest Polski. Jak żyli wówczas ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 15:05
Lednica, miejscowość, położona w Wielkopolsce - tu prawdopodobnie wszystko się zaczęło. To w tym miejscu mógł także odbyć się Chrzest Polski. Jak żyli na tych ziemiach ówcześni mieszkańcy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wędrówka po papieskie kremówki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 17:00
Zajrzymy do muzeum - Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach i odwiedzimy ul. Franciszkańską w Krakowie, by sprawdzić, co słychać w fabryce kremówek.
rozwiń zwiń