Tragarze na składance Czwórki "Będzie Głośno! Vol.4".

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:46
Tragarze to zespół świetnie znany słuchaczom Czwórki. Ich numer "Pół tonu ciszej" znalazł się na najnowszej składance "Będzie Głośno! Vol.4". Muzycy grupy zdradzają, że w tym roku, jak dobrze pójdzie, będziemy się cieszyć dwiema nowymi płytami zespołu. 
Tagarze zagrali koncert w Czwórc
Tagarze zagrali koncert w CzwórcFoto: Bartosz Bajerski/Czwórka

Przemek i Piotrek, muzycy zespołu Tragarze, wspominają, że do konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" zgłosili się na ostatnią chwilę, ostatniego dnia. - Z naszą płytą mieliśmy wtedy obsuwę. Wysłaliśmy ją do Czwórki, żeby coś się działo - wspomina Przemek. 

W grudniu 2021 zespół zagrał koncert w Czwórkowym studiu. - Każdy z nas czuł wymagania tego radiowego koncertu - mówi Piotr. - Wiedzieliśmy, że trzeba się postarać. Byliśmy podekscytowani tym faktem - dodaje. - Cieszyliśmy się, że możemy współdzielić tę inicjatywę z zespołami, które też tu grały - dodaje. 

Tragarze z sentymentem wspominają radiowe studio, vintage'owy klimat backstage'u. - To bardzo wyjątkowe miejsce. Nasze zespołowe kaszkiety bardzo dobrze się tam prezentują - podkreślają. 

Muzyka Tragarzy jest ciężka do zaszufladkowania. Numer Raz nazywa ją rapem, folklorem, rapem szczecińskim. - Wydaje mi się, że muzyka Tragarzy to efekt mikstury ludzi tego zespołu. U nas jest duży rozstrzał wiekowy, "upodobaniowo-muzyczny" - przyznaje Piotr. - Nasze utwory na wykonaniach koncertowych przeistaczają się. Wychodzi z tego ciekawy eksperyment, który może mieć szerokie spektrum odbioru - podkreśla. - Trafiamy do młodych ludzi, ale też do starszych. Może jesteśmy jakąś rapową egzotyką, ale to na pewno nas nie definiuje - dodaje Przemek. 

Goście Numera Raza wspominają trudny czas pandemii, ale też letni sezon, w którym udało im się zagrać kilka fajnych koncertów. Dziś artyści w dużych emocjach mówią o nadchodzącej płycie. Zdradzają, że już "lecą z masterem i oddają płytę do tłoczenia". 

Na 2022 rok Tragarze planują wydanie dwóch płyt. - To nasz ambitny plan - przyznają. Jak wyjdzie ten pierwszy album, to od razu się bierzemy i spróbujemy się z tym ścignąć. Ta płyta powstawała za długo, dobrze by było zrobić coś szybciej. Mamy już przygotowane jakieś zręby nowych kompozycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zmierzymy się z tym - dodają. 


Posłuchaj
44:20 czwórka numer raz na fali 04.05.2022.mp3 Przedstawiciel zespołu Tragarze opowiadają o swojej muzyce (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

W utworach Tragarzy pobrzmiewa reggae, funk, soul. Przeróżne dźwięki i inspiracje słychać w wielu utworach. - Przy pierwszej płycie staraliśmy się nie ograniczać, tylko płynąć tak spontanicznie. To nakreśliło pewien klimat, taki bardzo szeroki - przyznają. 

Wytrawni kinomani i słuchacze Tragarzy w wielu utworach zespołu wychwycą liczne cytaty i nawiązania do kultowych polskich komedii. Numer Raz podkreśla, że ich muzyka też dzięki temu zabiegowi wywołuje uśmiech, tak potrzebny w dzisiejszych czasach. - Te kluczowe kultowe cytaty naszą muzyką trochę popychamy do przodu. Chcemy je ocalić od zapomnienia. Zaprezentować tym ludziom, którzy ich jeszcze nie znają - mówią muzycy. 

W drugiej godzinie audycji Numer Raz zaprosił na retransmisję Czwórkowego koncertu Tragarzy, który jak wspominają muzycy, był dla nich dużym zaszczytem. 

Tragarze - koncert w Czwórce/Czwórka

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Goście: Tragarze (w studiu Przemek i Piotrek)

Data emisji: 03.05.2022

Godzina emisji: 22.17

pj

Czytaj także

Wrona. Pod jej muzyką kryje się Batman i inne zajawki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 14:03
Wrona czyli Weronika Jasiówka to laureatka ostatniej odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z będzie głośno". Jej płyta "Sen o smaku lukrecji" jest już na rynku. Dziś muzyka zajmuje artystce większość czasu, ale pod nią kryją się też inne zajawki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raf Skowroński i jego "Miło Cię poznać na składance "Będzie Głośno! Vol. 4"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 14:00
W majowy weekend rozmawiamy z artystami, których utwory pojawiły się na składance Czwórki "Będzie Głośno! Vol.4". Wśród utworów młodych wykonawców, pojawił się także kawałek Rafa Skowrońskiego "Miło Cię poznać".
rozwiń zwiń