52 Dębiec i Numer Raz - razem na płycie "0323"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:00
"0323" to nowy album 52 Dębiec. Płyta powstała z okazji dwudziestej rocznicy wydania słynnego "P-Ń VI". - Jubileusz postanowiłem świętować z muzyką. Ale nie chodziło mi o powrót do przeszłości, tylko o stworzenie czegoś nowego - opowiada "Hans" - raper, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny.
Hans, Numer Raz
Hans, Numer RazFoto: Polskie Radio
  • Dębiec 52 to solowy projekt Przemysława "Hansa" Frencla.
  • Historia projektu sięga końca lat 90. kiedy to Frencel z Pawłem "Deep" Paczkowskim stworzyli  duet Pięć Dwa.
  • "0323" to nowy krążek 52 Dębiec. Płyta powstała z okazji dwudziestej rocznicy wydania słynnego albumu "P-Ń VI".  
  • Jednym z gości na krążku jest Numer Raz. Znany z Czwórki raper wystąpił w numerze "Telefony".

52 Dębiec - historia

Duet 52 Dębiec, znany też jako Pięć Dwa i 5-2, stworzyli w 1999 roku Przemysław "Hans" Frencel oraz Paweł "Deep" Paczkowski. Dwa lata później Paczkowski opuścił skład, a Frencel samodzielnie kontynuował działalność projektu. Pierwszą oficjalną płytą 52 Dębiec był album "P-Ń VI" wydany w 2003 roku. Materiał cieszył się znaczną popularnością w kraju, m.in. za sprawą piosenki "To my Polacy!", która była notowana m.in. na listach przebojów Polskiego Radia.

Nowe numery na jubileusz 

- Długo zastanawiałem się, jak uczcić ten jubileusz. Trasa koncertowa to jedno, ale doszedłem do wniosku, że nagranie nowych numerów będzie najbardziej atrakcyjne i dla mnie, i dla słuchaczy - opowiada Hans. - Co więcej, zrobiłem coś, czego nie było jak dotąd na żadnej mojej płycie - zaprosiłem gości.

"Telefony" Hansa i Numera

W tym gronie znaleźli się m.in. Śliwa, Waldemar Kasta, Słoń oraz Numer Raz. - Dzwoniłem do ludzi, których nigdy wcześniej nie poznałem, bo pomyślałem że to dobry czas, żeby pogadać z innymi twórcami z różnych miast i hip-hopowych kręgów. Dzięki temu wreszcie poznałem Ciebie - śmieje się gość Numera Raza.

-  W tamtych czasach sceny warszawska i poznańska raczej się ze sobą nie dogadywały, na szczęście jesteśmy już w takim wieku, że nie pamięta się o zaszłościach i takie rzeczy przychodzą naturalnie - dodaje Michał Witak. Efektem współpracy Hansa i autora audycji "Numer Raz na fali" jest klimatyczny i odprężający kawałek "Telefony". Bit dostarczył Ślimak, a masteringiem zajął się niezastąpiony DJ Eprom.

- Nagrywając poszczególne utwory, goście sami mi się "wyświetlali". Nie kierowałem się starymi znajomościami ani tym, czy ktoś "zrobi mi zasięgi". To nie jest mój styl pracy - podkreśla artysta.

Zobacz także:

"Szczery i głęboki głos prawdziwego buntu"

- Płyta "P-Ń VI" powstała w czasach, w których o hip-hopie mówiono, że to nowy punk rock. Szczery i głęboki głos prawdziwego buntu, trzeźwa ocena realiów. I w tym sensie to był bardzo punkowy album. Materiał, który się na nim znalazł był "blisko człowieka" i wydaje mi się, że do dziś się nie zestarzał - dodaje gość audycji. Od 2011 roku Hans jest także wokalistą Luxtorpedy

Posłuchaj
39:16 debiec.mp3 52 Dębiec o nowej płycie "0323" (Numer Raz na fali/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Przemysław 'Hans' Frencel (52 Dębięc)

Data emisji: 13.02.2024

Godzina emisji: 22.05

kul

Czytaj także

Igorilla i Peepz o płycie "Anomalie": szliśmy z flow

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 13:00
Jarecki, Miodu, Wyga, Mokebe, Prykson Fisk i Mati Szert oraz producenci Barto Katt, BodzierOn, Bred Bua, Adz/ddayzy - to artyści, którzy brali udział w tworzeniu "Anomalii". Za krążek odpowiada duet Igorilla i Peepz. - Szliśmy z flow wyrzucając z siebie różne kawałki o różnej tematyce i w różnych konwencjach. W ten sposób docieraliśmy się między sobą na drodze do wspólnego obszaru – wspominają muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Legend. Klasycy hip-hopu wracają na Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 14:40
Prekursorzy polskiego hip-hopu znów łączą siły. Na festiwalu The Legend w Gliwicach wystąpią Paktofonika, Molesta Ewenement, Fenomen, Grammatik, DJ HWR, DJ Decks, Peja/Slums Attack, Abradab & Gutek i Liroy. 
rozwiń zwiń