Nowa rola tłumacza według Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 10:30
- W tym roku oprócz Nagrody im. Kapuścińskiego, po raz pierwszy przyznamy wyróżnienie dla tłumaczy książek Mistrza - mówi sekretarz jury Bożena Dudko.
Audio
  • Dla kogo Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego? (Czwórka/Pani tomu)
Nagroda Translatorska będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości translatorskiej oraz za przekład na nowy język, czyli taki, na który dotąd Kapuściński - przełożony już na 39 języków - nie był jeszcze tłumaczony
Nagroda Translatorska będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości translatorskiej oraz za przekład na nowy język, czyli taki, na który dotąd Kapuściński - przełożony już na 39 języków - nie był jeszcze tłumaczonyFoto: fot. Wikimedia Commons/Mariusz Kubik/lic. CC

- Według Kapuścińskiego tłumacze pełnili ważną rolę w literaturze współczesnej - mówi gość Czwórki. - Pisarz wielokrotnie podkreślał, że przekładając tekst - innym otwiera się nowy świat. Tłumaczy się go i pozwala w nim przebywać.

W audycji Bożena Dudko zdradza także tajniki warsztatu pisarza, opowiada o nagrodzie jego imienia oraz tłumaczy dlaczego Rosjanie nie znają książek Ryszarda Kapuścińskiego.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzenie: Iwona Wyciechowska

Gość: Bożena Dudko (redaktorka, dziennikarka)

Data emisji: 25.03.2015

Godzina emisji: 19.00

kul/tj

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: dobry reporter swoje ja chowa do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:30
Napisanie dobrego reportażu to największe możliwe dziennikarskie wyzwanie. Mariusz Szczygieł w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwika Włodek - prawnuczka Iwaszkiewicza tropi ludzkie historie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 09:00
- Ludzie się różnią - to ulubione powiedzenie w rodzinie Iwaszkiewiczów - mówi Ludwika Włodek, prawnuczka wybitnego pisarza. - Staram się o tym pamiętać opowiadając własne historie.
rozwiń zwiń