"Ludzka skaza". Książka o ludziach niedoskonałych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 12:09
- Phillip Roth to doskonały pisarz, z masą pomysłów, które przez lata wciąż są nośne - mówiła Jolanta Kozak, tłumaczka książki "Ludzka skaza", w Czwórce.
Audio
  • Jolanta Kozak opowiada o książce "Ludzka skaza" Phillipa Rotha i pracy nad jej tłumaczeniem (Pani tomu/Czwórka)
Książkę można wziąć ze sobą wszędzie
Książkę można wziąć ze sobą wszędzieFoto: Glow Images/East News

Słuchaj także
kobieta plaża 1200.jpg
"Niezniszczalne". Jakie naprawdę są kobiety sukcesu?

"Ludzka skaza" to trzecia, po "Amerykańskiej sielance" i "Wyszłam za komunistę", część trylogii autorstwa Rotha. Akcja przenosi nas do 1998 roku, kiedy to w niewielkim mieście w Nowej Anglii starzejący się profesor filologii klasycznej, Coleman Silk, zostaje zmuszony do przejścia na emeryturę po tym, jak koledzy uznają go za rasistę. Oskarżenie jest kłamliwe, niemniej prawda o Silku zdumiałaby jego nawet najbardziej zacietrzewionych krytyków. - Sprawia wrażenie człowieka sukcesu, poukładanego wykładowcy akademickiego. A nie jest wcale tak, jak mogłoby się wydawać - mówiła Kozak i tłumaczyła znaczenie tytułu "Ludzka skaza". - Jest czymś, czego nie możemy się wyzbyć, jest elementem naszego człowieczeństwa. Może nią być obłuda, kołtuństwo, albo świętoszkowatość - tłumaczyła Kozak.

Zdradzała także w Czwórce tajniki swojej pracy. - Tłumacz, który zajmuje się prozą literacką, musi być po trosze literatem, bo pisze tę powieść trochę na nowo - mówiła Kozak.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Jolanta Kozak (tłumaczka, przetłumaczyła dotychczas książki m.in. Kurta Vonneguta, Johna Irvinga, Williama Whartona, a także m.in. "Alicję w krainie czarów" i "Alicję po drugiej stronie lustra", autorka książki "Przekład literacki jako metafora")

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 19.00

kd/mg

Czytaj także

Kisielewscy. Rodzina fascynujących osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 16:50
Jedna rodzina, trzy pokolenia, cztery niezwykłe życiorysy. - To genialny klan, do którego muszę co jakiś czas powrócić - tłumaczy Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Brunona Schulza. Narzeczona Juna

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 12:40
- Bruno Schulz kobiet miał wiele, ale małżeństwo zaproponował tylko jednej, Józefinie Szelińskiej - opowiada Agata Tuszyńska, autorka książki "Narzeczona Schulza".
rozwiń zwiń