Kobiety Brunona Schulza. Narzeczona Juna

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 12:40
- Bruno Schulz kobiet miał wiele, ale małżeństwo zaproponował tylko jednej, Józefinie Szelińskiej - opowiada Agata Tuszyńska, autorka książki "Narzeczona Schulza".
Audio
  • Dlaczego Bruno Schulz nie ożenił się z Józefiną Szelińską zdradza Agata Tuszyńska, autorka książki "Narzeczona Schulza" (Pani tomu/Czwórka)
Agata Tuszyńska w najnowszej książce proponuje niezwykłą opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo
Agata Tuszyńska w najnowszej książce proponuje niezwykłą opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwoFoto: mat. prom. Wydawnictwa Literackiego

Autor "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą" miał słabość do kobiet wykształconych i wyemancypowanych. Zwracał uwagę na te piękne, wysokie i smukłe. - I taka była też Józefina Szelińska, którą Schulz poznał na ulicy. Bardzo mu się podobała i chciał ją sportretować. Nie miał jednak śmiałości, by ją o to poprosić, dlatego w jego imieniu zrobił to kolega pisarza - opowiada gość Czwórki.

Okazało się, że Józefina, nazywana później Juną, była nauczycielką języka polskiego w szkole w Drohobyczu, ukończyła uniwersytet w Lwowie, gdzie zrobiła doktorat z historii literatury, świetnie władała niemieckim. Z Schulzem połączyła ją miłość do Manna, Kafki i Rilkego oraz tajemnice, które odkrywa Agata Tuszyńska.


***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Agata Tuszyńska (autorka książki "Narzeczona Schulza")

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 19.00

 

kul/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kisielewscy. Rodzina fascynujących osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 16:50
Jedna rodzina, trzy pokolenia, cztery niezwykłe życiorysy. - To genialny klan, do którego muszę co jakiś czas powrócić - tłumaczy Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Jakub Kolski i jego książka "Las, 4 rano"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 14:30
Twórca znany jest głównie z reżyserii filmów, takich jak "Jańcio Wodnik", "Pornografia" czy "Serce, serduszko". Kolski pisze też książki, a jego ostatnia powieść przenosi czytelników w Bieszczady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aneta Jadowska: "Ropuszki" to pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:15
Autorka polskich powieści fantasy właśnie wydała zbiór opowiadań "Ropuszki". W "Stacji Kultura" wyznała, że ta książka to pożegnanie z Dorą Wilk, główną bohaterką kultowych powieści.
rozwiń zwiń