Kisielewscy. Rodzina fascynujących osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 16:50
Jedna rodzina, trzy pokolenia, cztery niezwykłe życiorysy. - To genialny klan, do którego muszę co jakiś czas powrócić - tłumaczy Mariusz Urbanek.
Audio
  • Mariusz Urbanek opowiada o tym, jak pisze się biografie artystów i zdradza tajemnice rodu Kisielewskich (Pani tomu/Czwórka)
Stefan Kisielewski (pseudonim Kisiel) był prozaikiem, publicystą oraz kompozytorem. Więcej o jego życiu dowiemy się z książki Mariusza Urbanka, który goscił w naszym studiu
Stefan Kisielewski (pseudonim Kisiel) był prozaikiem, publicystą oraz kompozytorem. Więcej o jego życiu dowiemy się z książki Mariusza Urbanka, który goscił w naszym studiuFoto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Wszystko zaczęło się od biografii Stefana Kisielewskiego. Potem ukazała się książka "Kisielewscy. Zygmunt, Jan August, Stefan, Wacek", która teraz doczekała się poszerzonego wznowienia. 

Czytaj także
książka 1200.jpg
Georges Perec - pisarz nieprzekładalny

- Pierwszy był Jan August Kisielewski, dramaturg i jeden z założycieli kabaretu Zielony Balonik. Dzięki tej postaci udało mi się opowiedzieć o ówczesnym Krakowie, z galerią jego najdziwniejszych postaci, m.in. o Przybyszewskim i Boyu-Żeleńskim. - mówi gość Czwórki. - Drugi to Zygmunt - pisarz, radiowiec i ojciec Stefana. W książce opisałem także Wacława, tragicznie zmarłego syna Kisiela, który grał w popularnym duecie fortepianowym Marek i Wacek.

Jednak centralną postacią tej opowieści jest sam Stefan Kisielewski Kisiel - kompozytor, publicysta, pisarz, wybitna osobowość życia politycznego i społecznego, enfant terrible Polski Ludowej.

Mariusz Urbanek opowiada o szaleństwie, w które popadł jeden z członków klanu Kisielewskich, i tłumaczy, w jaki sposób "dyktatura ciemniaków" przyczyniła się do tego, że Kisiel stał się legendą. Zdradza też, który z nich pisał erotyki, które wzburzyły opinię publiczną.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Kisielewscy.Zygmunt, Jan August, Stefan, Wacek")

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 19.00

kul/jp

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie to za mało" - reportaże o stracie i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 11:00
Iza Michalewicz jest dziennikarką i laureatką nagrody Grand Press 2011 za Reportaż Roku. Jej najnowsza książka to zbiór 24 tekstów, które ukazywały się w prasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń