X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sojusznicy". Rywalizacja dynastii, tajne układy polityczne

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 12:52
W książce "Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" prof. Arkadiusz Stempin dociera do prywatnych listów, donosów, raportów i wspomnień. W Czwórce opowiadał m.in. w czym podobne do siebie są Angela Merkel i caryca Katarzyna II.
Audio
  • O książce "Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" opowiada prof. Arkadiusz Stempin (Pani tomu/Czwórka)
Władimir Putin i Angela Merkel to jedni z bohaterów książki Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina
Władimir Putin i Angela Merkel to jedni z bohaterów książki "Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina"Foto: PAP/Host Photo Agency/Ria Novosti

Frag. okł. książki Frag. okł. książki

"Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" to wyjaśnienie m.in. historycznych zwrotów akcji od czasów sojuszu pruskiego Fryderyka II i carycy Katarzyny, poprzez układy Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, podchody kanclerza RFN Konrada Adenauera i pierwszego sekretarza partii komunistycznej Nikity Chruszczowa, aż po dzisiejsze zmagania mocarstw.

W rozmowie z Iwoną Wyciechowską prof. Stempin mówił m.in. o współczesnej sytuacji politycznej w UE i genezie "płynnej" pozycji Angeli Merkel. - Podobnie, jak Katarzyna II musiała się "przeflancować" z kultury wschodnioniemieckiej do kultury zachodnioniemieckiej. Katarzyna II, przeciętna niemiecka księżniczka, także dokonała transferu kulturowego do potężnej stolicy imperium europejskiego, do Petersburga. Przeszła na prawosławie, nauczyła się rosyjskiego, stała się wierną córą tamtejszego kościoła. To wielkie zbliżenie między tymi kobietami - tłumaczył gość Iwony Wyciechowskiej.

Wyjaśniał także, jak ważną rolę w historii Niemiec i Rosji odgrywają jednostki i które decyzje okazywały się najbardziej przełomowe z punktu widzenia historii.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Arkadiusz Stempin (wykładowca akademicki w Krakowie i Freiburgu, historyk, pisarz)

Data emisji: 8.06.2016

Godzina emisji: 19.00

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Dziewit-Meller o Śląsku, strachu i "Górze Tajget"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 14:50
- Człowieka można wyciągnąć ze Śląska, ale Śląska z człowieka już nie - opowiada Anna Dziewit-Meller. Swoją najnowszą książką "Góra Tajget" wraca do miejsca, z którego pochodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burdubasta czyli osioł i gladiator. Poznaj łacinę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 09:25
- Łacina to język, który znaczył dużo dla tożsamości Europy jeszcze całkiem niedawno - mówi Stanisław Tekieli. - Dziś jest językiem w zasadzie martwym, oprócz kilku tysięcy fanów na całym świecie, którzy go używają.
rozwiń zwiń