Organek: "Doppelgänger" to uniwersalny tekst, ale bardzo osobisty

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:10
Zespół Organek w tym roku wyda dwie płyty. Jedna z nich to projekt realizowany na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego, druga, która trafi do nas w październiku, to album zespołu, który został mocno zmodyfikowany przez doświadczenia pandemiczne. 
Tomasz Organek
Tomasz OrganekFoto: Karol Kacperski/mat.pras.

mkl2021_1_fot.Magdalena_Moroz 1200.jpg
Muzyka Końca Lata: płyta "Prywatny Ciechocinek" jak prawdziwa odnowa

Prace nad płytami są w toku, zespół niemal nie wychodzi ze studia. - Na naszej nowej płycie będą analogowe instrumenty, stare z lat 70. i 80. Zmienił się trochę nasz styl, chcieliśmy odświeżyć trochę tę muzykę. W warstwie tekstowej ta nadchodząca płyta też jest trochę inna, bardziej publicystyczna, nie retro, nie vintage. Do tych nowych tekstów, nowych opowieści o świecie potrzebowałem nowych narzędzi, nowoczesnej muzyki - opowiada Tomasz Organek. - Więcej w tej muzyce postpunka, odniesień do lat 70., dużo instrumentów klawiszowych, ale to ciągle zespół gitarowy - podkreśla.


Posłuchaj
07:23 czwórka rock blok 09.07.2021 organek.mp3 Tomasz Organek opowiada o dwóch nadchodzących płytach i najnowszym singlu (Czwórka/Rock Blok)

 

Organek dużo koncertuje. 24 lipca możemy liczyć na wyjątkowy koncert zespołu, z okazu 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. - Zostaliśmy zaproszeni przez Muzeum Powstania Warszawskiego do stworzenia płyty i stworzenia koncertu upamiętniającego 77. rocznicę powstania. To dla nas ogromne wyróżnieni, honor, że możemy to zrobić - zdradza muzyk. - Piszemy tę płytę od początku - ja napisałem teksty, skomponowaliśmy oryginalną muzykę. Kanwą do tej muzycznej opowieści są zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok, powstańca, atlety, olimpijczyka, fotograf, który wykonał 1000 zdjęć w czasie powstańczych walk. To na podstawie jego zdjęć napisałem teksty - dodaje. - Płyta i koncert noszą tytuł "Ocali nas miłość". 

Do udziału w tym projekcie zespół zaprosił też innych artystów. - Zaproszenie przyjęła Magda Umer, Klaudia Szafrańska z zespołu XannaX, Ralph Kamiński - wymienia gość Czwórki. - Ta płyta wyszła bardzo dobrze - ocenia. 

Zespół Organek pracy ma dużo. Już znana jest data premiery drugiego albumu zespołu: "Na razie stoję, na razie patrzę". - Zawsze jest dużo pracy przy wydaniu płyty, a w tym roku jest dwa razy więcej. To zabiera dużo energii, ale daje też dużo radości. Oba albumy są na ukończeniu, znamy daty premier - mówi Tomasz Organek. 

Singlem z nadchodzącego albumu jest "Doppelgänger". 

ORGANEK - Doppelgänger (Official Video)/Mystic Production TV

Posłuchaj także:

Materiał na tę płytę już w zeszłym roku był ukończony. - Jednak pandemia pokrzyżowała nam plany. Ja byłem chory, chłopaki byli chorzy. Podczas pandemii napisałem kilka tekstów inspirowanych wydarzeniami, dość dramatycznymi, który się wydarzyły - zdradza muzyk. - Powstał jeszcze jeden numer - dodaje. 

Pierwotnie album miał nosić tytuł "Pogo". - Ten tytuł stał się nieadekwatny, dlatego dziś album nazywa się "Na razie stoję, na razie patrzę" bo stoimy i patrzymy, nie wiemy co z tego wyniknie - mówi Tomasz Organek. - Boimy się o przyszłość, zdrowie, pracę, dzieci. Żyjemy w zawieszeniu zobaczymy, co z tego wyniknie - dodaje. 

Tomasz Organek opowiada o najnowszym singlu zespołu. "Doppelgänger" to tekst uniwersalny, ale też bardzo osobisty. - W czasie pandemii zmieniłem tekst ,dopisałem trochę więcej o sobie - zdradza. - Każdy z nas nosi w sobie "brata bliźniaka", ciemną stronę osobowości. Czasem i u mnie ta ciemna część dochodzi do głosu, tak jak u każdego z nas - podkreśla. 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Tomasz Organek

Data emisji: 10.07.2021

Godzina emisji: 23.17

pj

Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dance Like Dynamite z "Litanią Kłamstw". "To niezaplanowany concept album"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 22:01
Zespół Dance Like Dynamite powraca z trzecim krążkiem długogrającym. "Litania Kłamstw" to płyta w całości po polsku. - Najlepiej słuchać jej od początku do końca. Wówczas ma się pełen obraz naszej muzyki - mówił wokalista i lider grupy Krzysztof Sadowski.
rozwiń zwiń