X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Apetyt a głód. Jak nie "zajadać" stresu?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 15:00
- Nie widzę nic złego w nagradzaniu się od czasu do czasu słodką przekąską, pod warunkiem, że nie jest to jedyny sposób radzenia sobie z emocjami - mówi psychodietetyk Małgorzata Kaczyńska.
Audio
  • O "zajadaniu" emocji, apetycie i głodzie oraz o tym, jak mózg wpływa na nasz żołądek rozmawiamy z Małgorzatą Kaczyńską - psychologiem i psychodietetykiem (Rozbiegani/Czwórka)
Ochota na coś słodkiego najczęściej pojawia się wtedy, gdy poddajemy się negatywnym emocjom. W audycji podpowiadamy, jak sobie z tym radzić
Ochota na coś słodkiego najczęściej pojawia się wtedy, gdy poddajemy się negatywnym emocjom. W audycji podpowiadamy, jak sobie z tym radzić Foto: Pixabay/tookapic/dom. publiczna

Efektami "zajadania" stresu są oczywiście nadwaga i otyłość. Żeby tego uniknąć należy zacząć rozróżniać apetyt od głodu. - Głód jest oznaką potrzeby fizjologicznej, apetyt psychologiczną chęcią spożycia, która pojawia się jako odpowiedź na bodźce zmysłowe - wyjaśnia gość Czwórki. - Ten pierwszy rozwija się stopniowo i wolno. Ten drugi pojawia się nagle.

Jak radzić sobie z zaspokojeniem emocjjonalnego głodu i kiedy osoby szczupłe są otyłe wewnętrznie - dowiesz się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Małgorzata Kaczyńska (psycholog, psychodietetyk)

Data emisji: 17.04.2016

Godzina emisji: 12.00

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Wieszczek: pomagam, biegając

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 14:39
Aktor Krzysztof Wieszczek opowiedział w Czwórce o swojej pasji - bieganiu. Dzięki niej zaangażował się w działanie na rzecz Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport - by być zdrowym, a nie modnym

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 16:15
- Każda osoba myśląca poważnie o sporcie powinna zrobić sobie badania - mówi dietetyczka Katarzyna Biłous. - Polacy niestety są z tym na bakier.
rozwiń zwiń