Podziemny Bieg Sztafetowy. Jak biega się 212 m pod ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:10
Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia z całej Europy.
Audio
  • O 12-godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym opowiada Tomasz Ryncarz (Rozbiegani/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Hubskyi_Mark/Shutterstock.com

vienio karina terzoni pr4 10.2019 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Vienio na zdrowiej, sportowej drodze życia >>>

Pierwszy 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy wystartuje już 6 marca w kopalni w Bochni. Pobiegnie w nim 65 zespołów 4-osobowych. - Biegamy pętlami, z których każda ma dokładnie 2420 m - tłumaczył Tomasz Ryncarz, współorganizator wydarzenia. - Zawodnicy mają obowiązek przebiec przynajmniej jedną pętlę, ale o tym, jak to zrobią i w jakim tempie, decyduje strategia drużyny.

Gość Czwórki mówił także o warunkach atmosferycznych, jakie panują na dużej głębokości. - Deszcz nigdy u nas nie pada, ale za to wieje wiatr. Po jednej stronie pętli zawsze będzie wietrznie, po drugiej gwarantowana jest spokojna, ciepła aura. W kopalni jest wymuszony obieg powietrza, więc w niektórych okolicach przepływa on z większą intensywnością - mówił gość Czwórki.

pixabay plogging bieganie śmieci 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Plogging. Moda na ekologiczne bieganie >>>

Choć sam bieg trwa jedynie 12 godzin, program całej imprezy zajmie uczestnikom właściwie cały weekend. - Chodzi o to, by towarzystwo biegowe się integrowało. Zapraszamy więc zawodników już w piątkowy wieczór. Będzie można przeżyć noc pod ziemią, i wystartować dopiero następnego dnia rano. W niedzielę zaś nastąpi uroczyste wręczenie nagród - tłumaczył Tomasz Ryncarz. - Taki rozkład imprezy da uczestnikom dużo możliwości do tego, by się poznać, porozmawiać i wymienić doświadczeniami.

ZOBACZ TAKŻE Korona Polskich Półmaratonów. W których warto wziąć udział? >>>


Olga Lyjak 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Olga Łyjak i jej życie w nieustającym biegu >>>

By wziąć udział w tym biegu wystarczy zebrać 4-osobową ekipę i wypełnić formularz, dostępny na stronie internetowej wydarzenia. W rozmowie z Kariną Terzoni gość Czwórki tłumaczył m.in., jak podziemne bieganie wpływa na organizm uczestników imprezy. Czy to działa podobnie, jak uprawianie sportu na dużych wysokościach, np. w przypadku biegów wysokogórskich? Tomasz Ryncarz opowiadał także o tym, jak mierzyć się ze swoimi słabościami ponad 200 metrów pod ziemią i jaki dystans przebiegają w diągu 12 godzin rekordziści? 

ZOBACZ TAKŻE Jak nowinki technologiczne łączą się ze sportem? >>>

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której mówiliśmy także o wynalazkach, które zmieniły bieganie. To jeden z najpopularniejszych sportów świata, więc nic dziwnego w tym, że projektanci i kreatorzy dwoją się i troją, aby zapewnić biegaczom komfort i wygodę. Światowe koncerny prześcigają się w stwarzaniu innowacyjnych wynalazków i gadżetów – a dzięki temu zawodowym i amatorskim sportowcom z roku na rok żyje się coraz lepiej. Jak ewoluowało bieganie w ostatnich latach oraz dowiedzmy  się więcej zarówno o prekursorach wynalazków biegowych, jak i nowinkach technologicznych – POSŁUCHAJ TUTAJ >>>

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Tomasz Ryncarz (współorganizator biegu)

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 9.05

kd

Czytaj także

Chce pomóc, przebiegając 1000 km przez pustynie świata

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 12:40
Marek Rybiec, na co dzień związany z sektorem inwestycji finansowych, podjął się niezwykłego wyzwania: chce do końca roku przebiec 4 pustynie na 4 kontynentach.
rozwiń zwiń