Ninja Joga. Nie tylko dla superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:30
- Joga i psychologia dają narzędzia, by każdy z nas mógł zadbać o swój dobrostan. Tyle że te narzędzia wydają się nudne, zwłaszcza w konfrontacji z nową aplikacją na telefonie czy z kolejnym sezonem ulubionego serialu - mówi Basia Tworek.
Basia Tworek - joginka i twórczyni Ninja Monday Mantra
Basia Tworek - joginka i twórczyni Ninja Monday MantraFoto: archiwum prywatne

Ciało mówi do nas delikatnym głosem, wysyła liściki, których nie otwieramy. Dopiero kiedy komornik "wjedzie nam na chatę", czyli coś sobie skręcimy, złamiemy albo rozłoży nas atak rwy kulszowej, orientujemy się, że z organizmem jest coś nie tak Basia Tworek 

Bądź w kontakcie z ciałem

Tymczasem praca z ciałem nie tylko poprawia kondycję, ale też pozwala zajrzeć w głąb siebie. - Zmianę stylu życia najlepiej zacząć od zadania sobie dwóch pytań: jak się czuję i czego w danym momencie potrzebuję. Kiedy już sobie na nie odpowiemy, warto przejść do działania - podpowiada rozmówczyni Kariny Terzoni. - Z ciałem należy budować relację taką jak z przyjacielem. Trzeba o nie dbać i być w ciągłym kontakcie - dodaje.

Joga Na SAMOTNOŚĆ / basiatworek.pl

Rusz się z miejsca

To, co dla ciała jest groźne, to bezruch. - Nie jest stworzeni do siedzenia w miejscu, niezależnie od tego, jak wygodny mamy fotel i jak bardzo ergonomiczne biurko - zaznacza gość Czwórki. - I nie chodzi tu nawet o samą pozycję, ale o to, że tkwimy w niej przez długi czas.

Posłuchaj
20:44 CZWÓRKA Robiegani - ninja yoga 16.04.2021.mp3 Zacznij tydzień od poniedziałkowej mantry - rozmowa z Basią Tworek (Rozbiegani/Czwórka)

Uniwersalną receptą na taki stan rzeczy jest - według joginki i psycholożki - wybijanie się z pracowego rytmu. - Można ustawić sobie budzik i kiedy zadzwoni, wstać z miejsca, poprzeciągać się, posiedzieć na piłce - podpowiada. - Sytuacja, w której mięśnie niemal zupełnie przestają pracować, przekłada się na zwiększenie w naszym krwiobiegu groźnych tłuszczów. Co więcej - długotrwałym negatywnym skutkom długiego siedzenia nie przeciwdziałają nawet regularne wizyty na siłowni albo sesja ćwiczeń, bo jednorazowy zryw do ruchu w ciągu dnia nie przekreśli wielu godzin bezczynności mięśni - dodaje.

Posłuchaj także:

Przeciągaj się na zdrowie

Przeciąganie się jest odruchem, czyli czynnością, którą wykonujemy nieświadomie. Wynika ono z tego, że organizm chce pobudzić swoje komórki do działania i przygotować je na trudy dnia codziennego. - Pandykulacja znana jest w świecie zwierząt, praktykowana jest nawet przez niemowlęta. Działa zbawiennie na mięśnie, powięzie oraz na układ krążenia - wyjaśnia Basia Tworek. - Bardzo to polecam.

JOGA ZA BIURKIEM / basiatworek.pl

  

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Basia Tworek (joginka, psycholożka, Ninja Jogi i twórczyni Ninja Monday Mantra)

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 09.12

kul

Czytaj także

"Kuchnia Trenerów" podpowiada, co jeść, żeby lepiej ćwiczyć i szybciej spalać kalorie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:50
"Kuchnia Trenerów" to żywieniowy e-book Kasi Bigos i Andrzeja Bogdała, w którym znajdziemy specjalistyczne porady, jak zdrowo odżywiać się i jak zrobić pierwszy krok ku odchudzaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemię czujemy w kościach. Jak zadbać o kręgosłup?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:00
W czasie pandemii zamieniliśmy firmowe biurka na stoły i kuchenne blaty, by pracować i uczyć się w domu. Po roku home office'u część z nas zaczyna odczuwać w różnych odcinkach kręgosłupa dyskomfort, a nawet ból.
rozwiń zwiń