Jak odbudować formę po roku pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:25
Ostatni rok nie sprzyjał budowaniu formy. Podczas miesięcy pandemii mniej się ruszaliśmy, co odbiło się na naszej kondycji i wadze. Sprawdzamy, jak wrócić do formy po tak długiej przerwie.
Kamila Nowowiejska
Kamila NowowiejskaFoto: arch. pryw.

łąka dziewczyna relaks szczescie 1200.jpg
Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Ipsos ponad 40 proc. Polaków ma nadwagę lub otyłość, a w czasie pandemii przytyliśmy o blisko 6 kg. Na dodatek prawie 43 proc. Polaków nie realizuje minimalnego poziomu aktywności rekomendowanej przez WHO, według której powinniśmy się ruszać 3 razy w tygodniu przez 30 minut.


Posłuchaj
17:22 Czwórka/Rozbiegani - powrót do treningów 18.06.2021.mp3 Trenerka Kamila Nowowiejska radzi, jak wrócić do treningów po dłuższej przerwie (Robiegani/Czwórka)

- Ruch jest bardzo ważną rzeczą, bo podczas aktywności fizycznej wytwarza się hormon szczęścia, serotonina, która pobudza nas do działania, dodaje nam energii, sprawia, że częściej się uśmiechamy i jesteśmy bardziej życzliwi - mówi trenerka personalna i coach Kamila Nowowiejska. - Serotonina odżywia również nasz mózg, dzięki niej nasze komórki lepiej pracują. Gdy nie mamy zastrzyku pozytywnej energii, mogą się pojawiać stany depresyjne, które powodują, że nic nam się nie chce robić. Jest to samonapędzająca się machina: gdy ćwiczymy, chce nam się bardziej ćwiczyć, gdy nie ćwiczymy - mamy jeszcze mniej ochoty, żeby zacząć.

Jak więc przerwać złą passę i wrócić do treningów i formy? Tu najlepiej zadziała metoda małych kroków. Zaczynamy od początku i stopniowo, systematycznie budujemy formę. Wcześniej jednak dobrze odwiedzić fizjoterapeutę. - Przez czas siedzenia nie tylko zastało się nasze ciało, ale również przesunięciu uległy narządy wewnętrzne, dlatego też rekomenduję pójście do fizjoterapeuty, który pomoże zmniejszyć napięcia w ciele, ustawić miednicę i ustawić nasze ciało na odpowiednim poziomie - radzi gość audycji. - Dopiero po tych zabiegach można rozpocząć treningi. Nie zaczynajmy jednak od dużych obciążeń i zbyt dużej intensywności, ponieważ nasz organizm nie da rady, a zmęczenie może być zbyt duże. Proponowałabym, żeby zacząć od treningów prozdrowotnych, od mobilizacji 10-15 minut dziennie, tak żeby poruszyć aparat ruchu.

Posłuchaj także:


trening jedzenie napój energetyczny shutter 1200 Drazen Zigic.jpg
Przygotowania do treningu - jeść czy nie jeść

Dobrym początkiem dnia jest gimnastyka poranna, ćwiczenia oddechowe, które pomogą również w radzeniu sobie ze stresem. Spacery z psem i rekreacyjna jazda na rowerze pomogą systematycznie wchodzić w rytm treningowy.

Nie powinniśmy też porównywać naszego stanu fizycznego do tego sprzed pandemii, bo może być to źródłem naszej frustracji. - Powinniśmy się odnosić do naszej kondycji sprzed momentu rozpoczęcia obecnej aktywności. Wtedy widzimy postępy, widzimy, że możemy zrobić więcej powtórzeń i że możemy pobiec dalej i szybciej pokonać dystans. Kiedy sobie to uświadomimy łatwiej będzie nam pójść do przodu - radzi trenerka. - Dobrze postawić sobie cel, który dzięki treningom chcemy osiągnąć. Musi być on jednak mierzalny, namacalny i realny do osiągnięcia - dodaje.

Jeżeli przechodziliśmy COVID, dobrze przed rozpoczęciem treningów zrobić badania, takie jak prześwietlenie płuc, badania serca, podstawowe badania krwi. Należy również wziąć pod uwagę przebyte w ostatnim roku kontuzje. - Do wyzwań typu bieg na 5 km przygotowujmy się krok po kroku. Musimy przecież zmobilizować nasz układ sercowo-naczyniowy, układ kostno-stawowy, mięśnie i nasze ciało do wykonania ogromnego wysiłku - tłumaczy Kamila Nowowiejska. - Trzeba to zrobić bardzo rozważnie i we własnym tempie. Treningi również należy dostosować do ilości wolnego czasu, jakim dysponujemy.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Kamila Nowowiejska (trenerka personalna i coach)

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 09.08

aw

Czytaj także

Sposoby na relaks i szybkie pozbycie się stresu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 08:24
Odpoczywać też trzeba umieć. Dlatego w "Strefie prywatnej" podpowiemy, jak to robić skutecznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieganie a kręgosłup: szkodzi czy pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 12:40
W trakcie pandemii nasz kręgosłup został mocno nadwyrężony ze względu na home office i liczne godziny spędzone przed biurkiem. Wielu może więc się uskarżać na dolegliwości związane z jego bólem. Czy w takim wypadku bieganie jest wskazane?
rozwiń zwiń