Jak powinny ćwiczyć osoby otyłe? Marta Moszczyńska: chodzenie to sposób

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 12:01
- Każdy może zacząć uprawiać sport, niezależnie od tego, ile waży. Chodzenie jest dobrą aktywnością na początek naszej przygody z ruchem i warto zacząć to robić od dziś - mówiła w Czwórce Marta Moszczyńska, która prowadzi podcast "Zaczynam od poniedziałku". 
Marta Moszczyńska i Norbert Michalak
Marta Moszczyńska i Norbert MichalakFoto: Aleksandra Jasińska//Czwórka

- Regularne chodzenie jest dostępne dla każdego, wystarczy założyć kurtkę i buty - tłumaczyła Marta Moszczyńska. - Dla wielu problemem jest mobilizacja, ale trzeba to w sobie pokonać, bo chodzenie jest naturalnym ruchem dla człowieka - mówiła Marta Moszczyńska w rozmowie z Czwórką.

Chcesz schudnąć? Po prostu wyjdź z domu

Jak tłumaczyła, podczas chodzenia też można się bardzo spocić, a nawet schudnąć. - Wszystko zależy od tempa, jakie sobie ustalimy. Nawet, jeśli nie zmienimy niczego w swojej diecie, a codziennie dołożymy ruch w postaci chodzenia, to i tak nam pomoże, bo będziemy spalali więcej kalorii - podkreślała gość Czwórki. - Najważniejsze są jednak spontaniczne aktywności ruchowe, czyli to, co robimy między treningami: wejdźmy po schodach, zamiast wjeżdżać windą, wybierzmy rower zamiast jechania do pracy samochodem - wyliczała. 

Ustal właściwe priorytety - i postaw na ruch

Ważne, żeby ruch zaczął być dla nas priorytetem. - Jeśli będzie na ostatnim miejscu w naszej codziennej liście zadań, to nie damy rady zmotywować się do wyjścia z domu. Warto więc postawić ruch na początku tej listy - podkreślała gość Czwórki. Zaczynamy od spokojnego marszu, potem możemy zacząć chodzić szybciej. - Interwały uważane są powszechnie za skuteczną metodę na tracenie kilogramów, ale należy dobierać tempo do możliwości jakie mamy, by ten wysiłek był zdrowy - przekonywała Marta Moszczyńska. 

Posłuchaj
13:44 moszczyńska_PR4_AAC 2022_10_14-09-17-22.mp3 Marta Moszczyńska o tym, dlaczego warto nie tylko biegać, ale i chodzić (Rozbiegani/Czwórka) 

Czytaj także:

Jakie miejsca wybierać na trening? Chodzić można wszędzie: po ulicach, ale i w parkach. - Powierzchnie, które nie są zbyt twarde, jak parkowe trasy, będą bezpieczniejsze dla naszych stawów - to ważne zwłaszcza w przypadku osób otyłych - radziła ekspert. Jeśli nie chcemy wychodzić z domu - można korzystać na przykład z roweru stacjonarnego, bieżni albo orbitreka. - Chodzi o regularność ruchu i nabieranie dobrych nawyków - podkreślała Marta Moszczyńska. 

Dieta też jest ważna

Na początek warto ustalić proste zasady żywieniowe. - Jako społeczeństwo jemy bardzo mało warzyw, a przecież im ich więcej, tym lepiej  - mówiła Marta Moszczyńska. - Połowę talerza z obiadem powinny więc zająć warzywa, drugą połowę węglowodany i białko. Precyzyjny kalkulator kalorii to dopiero kolejny krok w procesie gubienia kilogramów - podkreślała. 

Marta Moszczyńska w Czwórce/fot. Aleksandra Jasińska Marta Moszczyńska w Czwórce/fot. Aleksandra Jasińska

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Norbert Michalak

Gość: Marta Moszczyńska (prowadzi podcast "Zaczynam od pn")

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń