Jesienne wycieczki rowerowe. Sprawdź nasze propozycje tras

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:05
Wciąż jeszcze jest czas, by wsiąść na rower i ruszyć w nieznane. Jesień zapewnia piękne, kolorowe widoki, ale może być też pogodowym wyzwaniem. 
Jesienne rowerowe wyprawy gwarantują piękne, kolorowe widoki
Jesienne rowerowe wyprawy gwarantują piękne, kolorowe widokiFoto: 4 PM production/Shutterstock

Na jesienną bikepackową wyprawę warto się dobrze spakować i wybrać fajną trasę. Choć nocleg na dziko jest dziś propozycją jedynie dla odważnych, to jednodniowe wycieczki potrafią dostarczyć niezapomnianych wrażeń. 

Podstawowym warunkiem udanej jesiennej rowerowej wyprawy jest wybranie trasy o dobrej nawierzchni. 

- Ciekawą trasą, która przychodzi mi na myśl, jest Velo Dunajec - mówi fan bikepackingu Kamil Kosek. - Zaczyna się w Zakopanem, przebiega przez jezioro Czorsztyn. Te wszystkie buki, drzewa, które zmieniają kolor na czerwony i żółty, to niesamowity widok - dodaje. 

Kolejną propozycją Kamila Koska jest szlak Orlich Gniazd, czyli trasa prowadząca z Częstochowy do Krakowa. - W tym przypadku mamy bardzo wiele punktów, przez które przebiega ten szlak, zamki średniowieczne - zachwala. - To trasa dość krótka, przebiega przez lasy, przez pola, gdzie możemy obcować z piękną jesienną przyrodą - dodaje. 

Damian Pazikowski, zwycięzca Pucharu Polski w ultramaratonach kolarskich, nie chce polecać tras w Kampinosie i tych rejonach, bo od tego typu propozycji huczy internet. Proponuje wybrać coś mniej popularnego. - Postaram się zaproponować coś w innym kierunku - czyli na wschód - zdradza. - Okolice Jeruzala to naprawdę dobre drogi, ładne asfalty. Można pojechać też bocznymi drogami gdzieś na Siedlce, do Radzynia Podlaskiego. Można też zwiedzić okolice Lublina. W ostatnią niedzielę pojechałem do Ryk. To fajny pagórkowaty teren, ładne widoki. Ja lubię takie ekspozycje terenu, gdzie widać wszystko dookoła - dodaje. 


Posłuchaj
03:25 czwórka rozbiegani 30.09.2022.mp3 Gdzie ruszyć na jesienną wyprawę rowerową? (Rozbiegani/Czwórka)

 

Choć Radom może wydawać miastem mało zachęcającym do rowerowego zwiedzania, to już jego okolice mają wiele do zaoferowania. - Tuż obok jest Kozienicki Park Narodowy i tam są piękne asfalty, fantastyczne drogi. Można zjechać na szuter do lasu. Zero samochodów - zachwala kolarz. 

Posłuchaj:

Specjaliści od bikepackingu podkreślają, by jesienią decydować się na trasy z dobrą nawierzchnią, krótsze, które po drodze będą miały dobrze skomunikowane miejscowości, żebyśmy mogli ewentualnie skrócić wyprawę, gdy dogoni nas jesienna szaruga. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Norbert Michalak

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 09.42

pj/kor

Czytaj także

Niezbędnik rowerzysty. Co jeść na dwóch kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Coraz bardziej dbamy o zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - także na jesienne dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłka Raulin: marzenia są jak cele, realizuj je

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 12:38
- Marzenia to po prostu projekty, które są określone w czasie. By je skutecznie realizować trzeba rozpisać plan działania i pozytywnie myśleć. To ustawia nam mózg i pozwala zupełnie poważnie - kroczek po kroczku - osiągnąć cel - mówiła Miłka Raulin, organizator festiwalui "Siła marzeń". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszaj na grzyby jak na poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 10:57
Początek jesieni to najlepszy czas, by ruszyć na grzybobranie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby nie zbierać i nie jeść tych, co do których mamy choć cień wątpliwości. 
rozwiń zwiń