Szybkość w bieganiu - czy możemy ją wytrenować?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 16:40
Dla wielu z nas koniec roku i początek nowego to czas podsumowań, ale także postanowień na najbliższe miesiące. Amatorzy biegania marzą m.in. o biciu kolejnych rekordów. Sprawdzamy, czy da się wytrenować szybkość.
Bieganie zimą
Bieganie zimąFoto: shutterstock.com/l i g h t p o e t

- Szybkość możemy ćwiczyć, trenować i poprawić. Temat jest dość złożony, bo nie ma jednej recepty i ten proces będzie u każdego inaczej wyglądał - mówi Paweł Stempel, trener personalny. - Poprawienie szybkości jest możliwe u każdego i w każdym wieku.


Szybkość nie tylko dla sprinterów

Szybkość kojarzy się z biegami sprinterskimi, ale przydaje się także w startach na dłuższe dystanse. Wielu traktuje sezon biegowy poważnie, warto więc popracować nad doskonaleniem swoich umiejętności.

- W poprawieniu szybkości pomoże pokonywanie krótkich odcinków 100-, 200-metrowych w tempie szybszym niż to, które utrzymujemy średnio podczas biegu - tłumaczy gość Czwórki. - Będzie to rozwijało naszą szybkość i powodowało, że wyniki na dystansach, w których startujemy, będą lepsze.


Trening siłowy wspomoże

Ważna jest sama technika biegu i koordynacja ruchowa, którą warto poprawiać, ale rozwój szybkości biegania można wspomóc także treningiem siłowym. - Musi to być trening celowany, dobrany odpowiednio i dostosowany do naszego poziomu - zauważa trener. - Jeśli będziemy próbować robić np. typowy trening kulturystyczny, efekt może być odwrotny od oczekiwanego. Sam trening siłowy i plyometryczny jest niezbędny w treningu sprinterów, ale także biegaczy, tych startujących na średnich i długich dystansach, a nawet w maratonach.

Podczas przygotowań warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, ponieważ poprawna technika wykonywania ćwiczeń ma znaczenie, a błędy potrafią się mścić - mogą prowadzić do samookaleczania i powstawania kontuzji.

- Ostateczne wyniki zależą od punktu wyjściowego i predyspozycji. Jednak właściwy trening i odpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą poprawić nasz wynik nawet o 10 proc. - przekonuje rozmówca Roberta Grzędowskiego. - Świadomy trening ma duże znaczenie i powoduje progres.


Posłuchaj
20:00 CZWORKA/Rozbiegani trening biegowy szybkość 30,12.2022.mp3 O treningach biegowych opowiada Paweł Stempel, trener personalny (Rozbiegani/Czwórka)

 

Rugbistki na igrzyskach w 2024?

Paweł Stempel jest także trenerem przygotowania motorycznego m.in. reprezentacji kobiet w rugby. - Zespół w tym roku zdobył mistrzostwo Europy, zawodniczki grały także w mistrzostwach świata - opowiada gość audycji. - Mamy chrapkę na więcej i naszym celem jest gra na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. Stworzony jest plan działania na najbliższe lata, który realizujemy. Dziewczyny są bardzo świadome tego, co robią, mają swój cel, który mam nadzieję wspólnie uda nam się osiągnąć.


Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Paweł Stempel (trener personalny, współpracuje z reprezentacją Polski w rugby kobiet i mężczyzn)

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 09.15

aw/kor

Czytaj także

Irena Women's Run - dziewczyny na start

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 12:00
- Moja babcia, Irena Szewińska, zawsze myślała o kobietach, chciała wdrażać sport w ich życie - mówi Ada Szewińska, współorganizatorka biegu Irena Women's Run, prywatnie wnuczka Ireny Szewińskiej. - Nie mówiła tylko o sporcie zawodowym, ale o codziennej aktywności. Ten bieg kobiet powstał m.in. z jej inicjatywy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Lewandowska: najważniejsze, żeby ze sportu czerpać satysfakcję i radość

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 14:36
Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, mimo przeciwności losu sięga po marzenia. Gdy trzeba, potrafi się wycofać, wszystko jednak traktuje jak lekcję i motywację do bardziej wytężonej pracy. Edyta Lewandowska - górska biegaczka ultra, wicemistrzyni świata Masters, opowiada w Czwórce o swoich startach, planach na przyszłość i ważnym przesłaniu.
rozwiń zwiń