Edyta Lewandowska: najważniejsze, żeby ze sportu czerpać satysfakcję i radość

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 14:36
Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, mimo przeciwności losu sięga po marzenia. Gdy trzeba, potrafi się wycofać, wszystko jednak traktuje jak lekcję i motywację do bardziej wytężonej pracy. Edyta Lewandowska - górska biegaczka ultra, wicemistrzyni świata Masters, opowiada w Czwórce o swoich startach, planach na przyszłość i ważnym przesłaniu.
Edyta Lewandowska i Robert Grzędowski
Edyta Lewandowska i Robert GrzędowskiFoto: Czwórka/Ola Jasińska

Sukces w Irlandii

Za nią wiele sukcesów m.in. tytuły mistrzyni w maratonie, maratonach i ultramaratonach górskich, dwukrotnie została wicemistrzynią Europy Masters, ostatnio do tych osiągnięć dodała tytuł wicemistrzyni świata Masters na dystansie 10 kilometrów.

- Mimo tego, że sprofilowałam się w biegu długodystansowym, to prędkości i krótsze dystanse nie są mi obce - mówi gość Czwórki. - Trzeba sobie uświadomić, że żeby dobrze biegać biegi długodystansowe, trzeba także pracować nad elementami szybkości. Pracuję nad nimi z moim trenerem Sebastianem Białobrzeskim, który pokazuje mi i przypomina prędkości, które kiedyś biegałam. To był element przygotowań i cieszę się, że był taki efekt i zdobyłam wicemistrzostwo.


Transvulkania - odłożone marzenie

Miał być także kolejny sukces - ukończenie z dobrym wynikiem jednego z najtrudniejszych biegów górskich świata Transvulkania. Mimo doskonałej kondycji, podczas przygotowań do biegu na rozpoznaniu trasy, zawodniczka uległa wypadkowi. Kontuzja zdecydowała o wycofaniu się z tego prestiżowego biegu.

- Decyzje o wycofaniu się z biegu nigdy nie są łatwe. Sportowiec wyczynowy nastawiony jest na sto procent walki. Jednak takie decyzje wpisane są w ten sport. To są upadki i wzloty - opowiada Edyta Lewandowska. - Kontuzje w sporcie wyczynowym pojawiają się, ponieważ jest to sport ekstremalny i organizm jest wystawiony na bardzo mocne bodźce treningowe. Trzeba sobie z tym poradzić. Ważne, żeby starać się przeciwdziałać kontuzjom, wyciągać wnioski i nie załamywać się. Ja miałam cztery lata przerwy spowodowane problemami z kręgosłupem, jednak wróciłam do sportu wyczynowego, mimo że prognozowano, że nie będę mogła trenować nawet amatorsko.

 

Radość ze sportu

Gość audycji podkreśla, że najważniejsza w sporcie jest satysfakcja i radość z jego uprawiania. Jednak także ważny jest umiar i dobre przygotowanie. - Dla wielu amatorów marzeniem jest pokonać maraton. Trzeba się do takiego wysiłku przygotować z głową. Nie róbmy wszystkiego od razu i forsownie - tłumaczy. - Zalecam takim osobom na początek marsze albo marszobiegi, żeby się nie zniechęcić za szybko.

  

Bieg z przesłaniem

Mimo niepowodzenia przy ostatnim starcie biegaczka się nie poddaje, a przed nią kolejne wyzwanie. Route 66 to bieg przez trzy strefy czasowe, 8 stanów i 4 tysiące km. Rekord na tej trasie to 54 dni, Edyta chce go pobić, jednocześnie trafić do księgi Guinnessa i zakończyć bieg po 50 dniach. Zawodniczka może być pierwszą kobietą, która pokona ten dystans. Ten bieg to "hołd dla Mamy" i ważne przesłanie.


Posłuchaj
14:32 Czwórka/Rozbiegani - Edyta Lewandowska - 11.11.2022.mp3 Rozmowa z biegaczką Edytą Lewandowską (Rozbiegani/Czwórka)

 

- Oprócz wydźwięku i aspektu sportowego jest mocny aspekt charytatywny i edukacyjny. 8 czerwca 2023 r., w Światowym Dniu Guza Mózgu, mam nadzieję wbiec na metę na molo w Santa Monica - mówi rozmówczyni Roberta Grzędowskiego. - Niestety moja mama zmarła na tę chorobę dość młodo, bo w wieku 51 lat. Chciałabym ten bieg zadedykować właśnie jej. Przede wszystkim zaś zwrócić uwagę na ten problem i zwiększyć świadomość ludzi, że warto się badać. Bardzo ważne, żeby prowadzić profilaktykę, ale też warto gonić za marzeniami, bo warto wierzyć i warto żyć.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Edyta Lewandowska (biegaczka górska, wielokrotna zdobywczyni tytułów mistrza Polski w maratonach i ultramaratonach górskich, wicemistrzyni Europy i mistrzyni świata Masters w biegach górskich)

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 09.15

aw/kor

Czytaj także

Bieg po zdrowie. Czy każdy może wziąć udział w maratonie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:27
Dystans maratoński jest ściśle określony - 42 195 metry. I choć legenda głosi, że pierwszy maratończyk - posłaniec wysłany w celu ostrzeżenia Ateńczyków przez zbliżającymi się Persami - po dobiegnięciu z wiadomością padł martwy, to doktor Michał Sutkowski podkreśla, że nic tak nie służy zdrowiu człowieka, jak przygotowanie do maratonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak prawidłowo oddychać podczas biegania?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 12:35
- Warto oddychać ustami, albo wciągać powietrze nosem, a ustami wypuszczać. Należy oddychać "nieparzyście" i wykorzystywać przeponę - radzili w Czwórce biegowi eksperci Marek Dudziński i Marcin Dulnik. 
rozwiń zwiń