Geocaching. Poszukiwanie skarbów nową pasją Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:50
Jeszcze kilka lat temu geocatcherów w Polsce właściwie nie było. Moda na zabawę w poszukiwaczy skarbów przyszła do nas zza zachodniej granicy i dziś geocaching podbija serca naszych rodaków. Tylko w Warszawie ukrytych jest ponad 1000 skrzyń z różnymi drobiazgami.
Audio
  • Czym jest geocatching i za co tę zabawę pokochały setki Polaków? - rozmowa z Mikołajem Kuchowiczem (Czwórka/Się mówi)
Geocaching. Poszukiwanie skarbów nową pasją Polaków?
Foto: Glow Images/East News

Zabawę tę wymyślono kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jednym z prekursorów polskiego geocachingu jest Mikołaj Kuchowicz z Geocaching Polska. - To było w 2007 roku. Skrytek było wówczas w Warszawie dosłownie kilka - wspomina gość Czwórki. Na początku zniechęcił się do zabawy, ale powrócił do niej cztery lata później.

Piotr
Piotr Firan wraz z Mikołajem Kuchowiczem/screen wideo

Geocaching polega na wyszukiwaniu w swojej miejscowości ciekawych miejsc, zabytków, pomników przyrody i przekazywaniu wiedzy o nich innym. Jeśli więc w danym mieście jest bardzo stare, wielkie drzewo, które stało się zabytkiem natury - będzie ono celem geocacherów. Pod nim bowiem z pewnością jeden z nich ukrył już w sekretnej skrzynce "skarb", czyli drobiazgi, które tylko czekają na odnalezienie.

"Skarby" to symboliczne, drobne przedmioty, zwykle zerowej wartości. Plastikowe zabawki, maskotki, kostki do gry, albo wycofane z obiegu pieniądze. Bo nie chodzi o to, żeby się wzbogacić na geocachingu, tylko o to, żeby mieć pretekst do znakomitej zabawy. Informacje o takich "skarbach" znajdziemy w sieci. Tam dostępne są opisy historii miejsc i przedmiotów, a także dokładne współrzędne, przy których możemy je znaleźć.

- Część z nich nie jest zakamuflowana, ale inne naprawdę ciężko znaleźć - przekonuje Kuchowicz. - Niektórzy, chowając je, przygotowują naprawdę fajne "maskowanie", które na pierwszy rzut oka stanowi część infrastruktury.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

O tym, co jest w skrzynce decyduje jej właściciel, czyli ten, kto ją ukrył. - Wiele zależy od jej rozmiaru, więc w miastach są one niestety najczęściej bardzo malutkie - opowiada Kuchowicz. - Czasem zdarzają się jednak przedmioty cenne.

Jedna ze skrzynek, w których ukryto skarb, znajduje się w Warszawie, przy. Al. Niepodległości, czyli w niedalekim sąsiedztwie Polskiego Radia. By dowiedzieć się więcej, zapraszamy do wysłuchania całego nagrania rozmowy z Mikołajem Kuchowiczem w audycji "Się mówi" .

(kd, ac)

Czytaj także

Balaton - węgierskie morze, nad które warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:00
Woda, muzyka, piękna pogoda - to wszystko sprawia, że miasteczka nad węgierskim Balatonem, to wymarzone miejsca na wakacyjny wyjazd. - Powoli w Polsce wraca moda na spędzanie urlopu nad tym jeziorem - przekonuje Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mierzeja Wiślana - region pełen bursztynu i powojennych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 08:00
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Ma około 96 km długości i niecałe 2 km szerokości, a jej wysokość w niektórych miejscach sięga 30 m. - Moim zdaniem nigdzie w Polsce nie ma tak pięknych plaż, jak właśnie tam - mówi podróżnik Adam Gąsior.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Piaski - bułgarski kurort dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 19:00
Gdzie w połowie września można się opalać? Dokąd warto pojechać, by przedłużyć sobie lato? Do Złotych Piasków, turystycznego serca Bułgarii. - Jest tam świetna infrastruktura hotelowa i mnóstwo klubów - opowiada Kamil Ciszak ze Student Travel.
rozwiń zwiń