Mierzeja Wiślana - region pełen bursztynu i powojennych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 08:00
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Ma około 96 km długości i niecałe 2 km szerokości, a jej wysokość w niektórych miejscach sięga 30 m. - Moim zdaniem nigdzie w Polsce nie ma tak pięknych plaż, jak właśnie tam - mówi podróżnik Adam Gąsior.
Audio
  • Skarby, które znaleźć można na Mierzei Wiślanej - rozmowa z Adamem Gąsiorem (Czwórka/4 do 4)
Mierzeja Wiślana, widok na Frombork
Mierzeja Wiślana, widok na FromborkFoto: wikimedia.commons/fot.Polimerek

Gość Czwórki przekonuje, że na Mierzei Wiślanej nie można się nudzić. - To wyjątkowy skrawek lądu położony z jednej strony nad wodami Zatoki Gdańskiej, z drugiej nad Zalewem Wiślanym. Graniczy także z Żuławami, blisko stamtąd nie tylko do Trójmiasta, ale także do zamku w Malborku, twierdzy w Gniewie i mostu w Tczewie - opowiada Gąsior. - Jest więc co robić nie tylko na plaży, ale także w najbliższej okolicy.

To w tym rejonie wybrzeża położone są ulubione cele wakacyjnych wycieczek Polaków, m.in. Krynica Morska i Sztutowo. Na prawdziwą gratkę liczyć jednak mogą - przy odrobinie szczęścia - także pasjonaci historii i miłośnicy militariów. W okolicach Mierzei Wiślanej wciąż znajduje się bowiem mnóstwo niemieckiego sprzętu z okresu II wojny światowej. - Niemcy tam stacjonowali właściwie od początku wojny. Był to strategicznie bardzo ważny punkt, a w 1945 roku właściwie jedyna droga ucieczki - opowiada Gąsior.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Kolejka
Kolejka wąskotorowa w Sztutowie
/wikimedia/fot.Duży Bartek

Nie bez kozery miejsce to nazywa się Jantarowym Wybrzeżem, albo Wybrzeżem Bursztynowym. Tam bowiem znajduje się miejscowość Jantar, w której odbywają się mistrzostwa świata w poławianiu bursztynów. W tym roku w Jantarze odbędzie się już 16. edycja imprezy.

- Konkurencja polega na zbieraniu bursztynów. Każdy z uczestników dostaje "swój" kawałek plaży, a jurorzy wrzucają mu do wody ok. 100 g bursztynu. Uczestnik musi więc przy pomocy czerpaka wybrać kamienie - mówi gość Czwórki. - W drugiej konkurencji bursztyn mieszany jest z patyczkami i muszelkami, wyrzucanymi na plażę przez fale.

Po więcej informacji o wartych odwiedzenia zakątkach Mierzei Wiślanej zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Adamem Gąsiorem z audycji "4 do 4" .

(kd, pg)

Czytaj także

Kajakiem przez Bałtyk - ekstremalna podróż marzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 12:00
Agata i Piotr Wójcik przepłynęli kajakiem Bałtyk. Choć podróż podzielona była na kilka etapów, nie obyło się bez przygód. Po drodze figle płatała im bowiem pogoda, a odległości do przepłynięcia jednego dnia sięgały kilkudziesięciu kilometrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 19:00
Okulary przeciwsłoneczne można kupić praktycznie wszędzie - nie tylko w salonach optycznych, ale także na stacjach benzynowych, w sklepach odzieżowych i na bazarowych straganach. Tymczasem takie tanie okulary rzadko spełniają właściwie swoją funkcję i chronią oczy przed promieniami słonecznymi.
rozwiń zwiń