Wolontariat - dlaczego warto pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 16:30
Wiedza, doświadczenie i kontakty to wymierne korzyści z wolontariatu. - Niewymierna to świadomość, że chce ci się zrobić coś dla innych - mówi Karol Krzyczkowski.
Audio
  • Wolontariat daje młodemu człowiekowi różne możliwości - rozmowa z wolontariuszami (Czwórka/Się mówi)
Wolontariat daje różne możliwości. Wykorzystaj to. Zrób coś dla innych i dla siebie
Wolontariat daje różne możliwości. Wykorzystaj to. Zrób coś dla innych i dla siebieFoto: Depositphotos

Wolontariuszem najlepiej zostać wtedy, kiedy jeszcze nie jest się aktywnym na rynku pracy. Kapitał czasu, którym dysponuje młody człowiek, pozwala na to, by poświęcić go innym. - Drugą grupą angażującą się w wolontariat, która rośnie z roku na roku, są seniorzy - mówi  Karol Krzyczkowski z Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu. - Te osoby również dysponują wolnym czasem i często mają go dużo więcej niż licealiści czy studenci.

Nie oznacza to jednak, że młode pokolenie Polaków nie jest chętne do pomocy. - Bezinteresowną pomocą można zarażać innych - mówią licealistki z Warszawy. - Przekonujemy się o tym organizując akcje w naszej szkole.

Jak zostać wolontariuszem? - Trzeba oszacować swoje mocne strony i ustalić, jakimi umiejętnościami możemy podzielić się z innymi - przekonują goście Czwórki. - I możemy być pewni, że to doświadczenie pozwoli nam określić czego w życiu na pewno nie chcemy robić.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: licealistki Hela Wierzbowska i Ola Smolińska, Karol Krzyczkowski z Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu

Data emisji: 4.12.2014

Godzina emisji: 14.00-15.00

(kul, ac)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Skallesny2014-12-05 08:57 Zgłoś
Wolontariat, to wyzyskiwanie nieodpłatnej pracy młodych ludzi przez starych cwaniaków. Dobrym przykładem jest EURO 2012. Młodzi ludzie pracowali za darmo (za możliwość darmowej wejściówki do strefy kibica i oglądanie telebimu). W tym czasie prezesi fasowali kawior i szampana na trybunach, a zysk uzyskany z imprezy wyniusł 2 miliardy EURO. A niezapłacone wynagrodzenie dla "wolontariuszy" to minimum 200 milionów euro. A te doświadczenia w podawaniu piwa to można zdobyć w barze na osiedlu i jeszcze dostać za to pieniądze.
Zobacz także

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport jest dla każdego. Wszystko zależy jednak od trenera

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 09:00
Od dziecka słyszysz, że sport to zdrowie. - Nasze ciało jest stworzone do ruchu - mówi trener Bartek Macek. - Żeby jednak uniknąć kontuzji, najpierw stawiamy na mobilność, potem na siłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc domowa mocno uderza też w mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 17:45
Dla wielu panów to wciąż zbyt drażliwy temat, by głośno o nim mówić. Fakty są jednak nieubłagane. Coraz więcej kobiet stosuje przemoc.
rozwiń zwiń