Burleska - pochwała cielesności

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 12:00
- Burleska to sceniczny performance z erotycznym twistem, którego nie znajdziecie w nocnych klubach - wyjaśnia Betty Q.
Audio
  • Czy burleska jest sztuką? Rozmowa z Betty Q (Czwórka/Się mówi)
Burleska to komiczny utwór sceniczny, który często był satyryczną trawestacją słynnych dzieł literackich, operowych lub operetkowych.
Burleska to komiczny utwór sceniczny, który często był satyryczną trawestacją słynnych dzieł literackich, operowych lub operetkowych. Foto: Depositphotos

Burleska pojawiła się w XVIII wieku jako parodia poważnych tematów, często dzieł operowych lub operetkowych.

- Do dziś burleska igra z konwencją - tłumaczy gość Czwórki. - W trakcie performance’u zastanawiamy się nad cielesnością, używając do tego ciała. Rozbieranie się traktujemy jak rodzaj dekonstrukcji, która pozwala nam odkryć swoją wartość. To jest środek do tego, by coś powiedzieć, a nie cel.

Myli się ten, kto myśli burleska jest domeną środowisk LGBT. - W naszej grupie są pedagodzy, tłumaczki, a nawet pani informatyk - śmieje się Betty Q. - Żyjemy w czasach kultu pięknego ciała. Wydaje mi się, że burleska pomaga uporać się z kompleksami.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Gość: Betty Q

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 15.00

(kul/bch)

Czytaj także

Terapia tańcem. Czy da się "wytańczyć stres”?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:20
Taniec to nie tylko świetny sposób na zachowanie kondycji. Ma też zbawienny wpływ na nasze zdrowie, również psychiczne. - To relaks, zabawa i lek na niemal całe zło - mówi Agnieszka Szewczyk, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Osiemnastki" - huczne, tłoczne, z morzem alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:56
Kiedyś były hucznym symbolem wejścia w dorosłość, współcześni 18-latkowie pierwsze kroki inicjujące stawiają znacznie wcześniej. Jak zatem traktują swoje "osiemnastki"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane pasje gwiazd - moda, gotowanie oraz fotografia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:30
Gwiazdy też ludzie, swoje hobby mają. Szymon Hołownia namiętnie ogląda seriale, a Wojciech Mecwaldowski zbiera zabawki z Kinder Niespodzianek.
rozwiń zwiń