Dwie lewe ręce polskiego nastolatka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 17:00
Polski nastolatek w sieci czuje się jak w domu. A w domu... Nie potrafi zrobić prania, wyprasować koszuli ani zaparzyć sobie herbaty.
Audio
  • Co potrafią polskie nastolatki? (Czwórka/Się mówi)
Nastolatki powinny się czuć odpowiedzialne za prace domowe - przekonują eksperci. Nauka to nie może być ich jedyny obowiązek
Nastolatki powinny się czuć odpowiedzialne za prace domowe - przekonują eksperci. Nauka to nie może być ich jedyny obowiązekFoto: Glow Images

Nadopiekuńczy rodzice skazują dziecko na niesamodzielność i nie widzą w tym problemu. Z sondażu przeprowadzonego przez instytut Millward Brown wynika też, że niemal co druga matka nie widzi potrzeby, by ich dzieci gotowały samodzielnie. Podobny stosunek ankietowane mają do zakupów i drobnych prac domowych.

- Ani szkoła, ani rodzice nie stymulują młodych ludzi do manualnych działań - mówi Małgorzata Boruch-Łukiewicz. - W szkołach już nie robi się karmników dla ptaków, nie szydełkuje. Zajęcia praktyczne zostały zepchnięte na dalszy plan przez przedmioty ścisłe i języki obce.

Tymczasem prace manualne: haftowanie, dzierganie albo majsterkowanie są doskonałą formą relaksu. Zwłaszcza po całym dniu spędzonym za biurkiem, albo w szkole. - Oprócz nauki w życiu ważna jest też pasja - uważa Antonina Mużdżak. - Ale nie chodzi o to, by dzieci realizowały niespełnione marzenia swoich rodziców, tylko miały własne hobby.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Antonina Mużdżak (psycholog), Małgorzata Boruch-Łukiewicz (artystka)

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 14.00

(kul,tj)

Czytaj także

"Osiemnastka" - pierwsze tak ważne urodziny w życiu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 20:15
Każdy nastolatek z upragnieniem czeka chwili, kiedy będzie mógł kupić w sklepie coś, do czego wcześniej nie miał prawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość polskich dzieci jest jak plaga

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:43
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Mogą być pierwszym pokoleniem, które będzie żyć krócej niż ich rodzice
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsjerż - asystent od planowania życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 16:50
Kiedyś dbał o to, by w domu nie gasły świece, dziś konsjerż to człowiek od zadań specjalnych, który zorganizuje ci całe życie.
rozwiń zwiń