Prawa maturzysty. Jak walczyć o swoje?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 18:23
Każdy maturzysta ma prawo wglądu do swojej pracy, z każdego przedmiotu. Wystarczy złożyć wniosek. Teoretycznie. Jakie prawa mają uczniowie i co mogą zrobić, by walczyć z systemem, gdy czują się oczukani?
Audio
  • Jakie prawa mają uczniowie i jak mogą o nie walczyć? (Czwórka/Się mówi)
  • Sprawa maturzystki z Zakopanego, której do otrzymania uczenianego indeksu zabrakło... jednego punktu (Czwórka/Się mówi)
Co może zrobić uczeń, który uważa, że wyniki egzaminów są niesłuszne?
Co może zrobić uczeń, który uważa, że wyniki egzaminów są niesłuszne?Foto: Glow Images/East News

Maturzystka z Zakopanego nie dostała się na wymarzony kierunek dziennych studiów, medycynę. Po ogłoszeniu wyników egzaminu złożyła wniosek o wgląd do swojej pracy, a potem złożyła odwołanie. - I dostałam odpowiedź odmowną - mówi pechowa uczennica. Dziś studiuje zaocznie, a jej edukacja bardzo dużo kosztuje. - Możliwość wglądu służy ocenie własnych błędów, a nie szukaniu dodatkowego punktu tam, gdzie go nie ma - tłumaczy ekspertka Anna Pękiel z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

A o tym, dlaczego tak naprawdę "klucz" do rozwiązywania testów maturalnych nie istnieje i jakie zmiany w teście maturalnym czekają abiturientów w 2015 roku opowiadał w rozmowie z Piotrem Firanem dyrektor tej instytucji dr Marcin Smolik.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: dr Marcin Smolik,dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, i uczniowie Tomasz Drzewiecki i Andrzej Rosiński z LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 14.00

(kd/jp)

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły prywatne - już nie tylko dla "wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 18:12
Szkoła niepubliczna jeszcze do niedawna była symbolem luksusu i snobizmu. Co tak naprawdę kryje się za murami takich placówek oświatowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dobrze przygotować się do matury?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 17:34
Matura to podobno jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Czy są metody na to, by przygotować się do niego w ciągu kilku tygodni?
rozwiń zwiń