Sekrety fotografa przyrody. "Tuż przed świtem niebo płonie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 17:20
Fotografia przyrodnicza wymaga odpowiedniej wiedzy, starannych przygotowań i mnóstwa czasu spędzonego często w bardzo trudnych warunkach, np. w wodzie, na wietrze, czy w bagnie.
Audio
  • Jak zrobić dobre zdjęcie dzikim zwierzętom? Czy da się profesjonalnie fotografować przyrodę smartfonem? (Czwórka/Się mówi)
Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga wystrzelenia dziesiątek klatek i czekania w jednej pozycji przez wiele godzin
Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga "wystrzelenia" dziesiątek klatek i czekania w jednej pozycji przez wiele godzinFoto: pixabay.com

Robienie zdjęć zwierząt często wymaga przybycia w określone miejsce przed świtem. A jak przekonuje fotograf Katarzyna Gubrynowicz, im gorsza pogoda, tym lepiej dla fotografa.  

- Duża szansa na zrobienie pięknych zdjęć jest tuż przed burzą - opowiada ekspertka i dodaje, że najlepszą porą dnia jest czas, gdy wschodzi słońce. - Światło jest wtedy dużo lepsze niż o zachodzie. Można przeżyć coś niezwykłego, doświadczyć cudu budzącego się dnia.

Tuż przed wschodem słońca chmury na horyzoncie zaczynają "płonąć". Wówczas niezależnie od tego, czy nasze zdjęcia wyjdą, do domu wracamy ubogaceni

Fotograf opowiadała także o tym, jak "od podszewki" wygląda wielogodzinne czekanie w wodzie na żurawie i jakie przygody zdarzają się ludziom, którzy chcą "złapać" w swój obiektyw np. jelenie.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Gubrynowicz (prezes Związku Polskich Fotografów Przyrody)

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/ag

Czytaj także

Myślistwo to nie tylko zabijanie? "Trzeba kochać przyrodę, by być myśliwym"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 10:00
Wielowiekowa tradycja, odpowiedzialność za przyrodę, czy mordowanie zwierząt dla zabawy? - Jeśli ludzie zabijają je dla rozrywki, to nie łowiectwo, a patologia - mówi Bartłomiej Popczyk, myśliwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzęta widzą w lustrze siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 18:00
Zwierzęta, u których wykształcił się zmysł wzroku, reagują na swoje odbicie w lustrze. Jednak czy potrafią rozpoznać siebie, czy też może myślą, że widzą inne zwierzę?
rozwiń zwiń