Parlament studentów. Żacy mają głos

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:20
Polscy studenci zaczęli się organizować w czasach, gdy robotnicy stworzyli "Solidarność", czyli już w 1980 roku. Parlament Studentów RP jest młodszy - właśnie obchodził 20-lecie istnienia.
Audio
  • Ariel Wojciechowski i Piotr Gutowski o działalności Parlamentu Studentów RP (Się mówi?czwórka)
Posiedzenie Parlamentu Studentów UW 11 maja 2015 r. Studenci głosowali nad kontrowersyjnym regulaminem, który przywracał kary za przedłużoną pracę nad dyplomem
Posiedzenie Parlamentu Studentów UW 11 maja 2015 r. Studenci głosowali nad kontrowersyjnym regulaminem, który przywracał kary za przedłużoną pracę nad dyplomemFoto: PAP/Jakub Kamiński

Misją Parlamentu Studentów RP jest zrzeszanie wszystkich samorządów uczelnianych w Polsce i reprezentowanie ogółu studentów. - To organizacja quazi-polityczna, ponieważ współpracujemy z podmiotami, które kreują system szkolnictwa wyższego, to z nimi musimy dyskutować i walczyć o swoje. Poświęcamy czas, energię i kompetencje do wsparcia studentów w walce z uczelniami - mówi Piotr Gutowski z Parlamentu Studentów RP.

Organizacja ta za swój największe sukcesy uznaje doprowadzenie do zniesienia opłaty za drugi kierunek studiów i powołanie Rzecznika Praw Studenta. Goście Czwórki podają statystyki dotyczące łamania praw studentów w Polsce i wyjaśniają, w jaki sposób żacy mogą bezpośrednio wpływać na wybór rektora swojej uczelni.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ariel Wojciechowski i Piotr Gutowski (Parlament Studentów RP)

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/bch

Czytaj także

Niż demograficzny i walka o studentów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:00
Z roku na rok coraz mniej osób ubiega się o indeksy polskich uczelni. Szkoły wyższe na różne sposoby starają się przyciągnąć do siebie absolwentów szkół średnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Student w wielkim mieście. Jak nie zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 10:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego warto dowiedzieć się, jakie atrakcje oferuje nam miasto, do którego planujemy wyjechać na studia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia plus praca? Da się to zrobić!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 17:00
Zewsząd słyszy się, że już podczas studiów należy zdobywać doświadczenie zawodowe. Poza tym zawsze przyda się trochę gotówki. Dziś podpowiadamy, jak znaleźć dodatkowe zajęcie.
rozwiń zwiń