Jak rzucić palenie? Działaj na kilku polach!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 17:00
Papierosy pali co trzeci Polak i co czwarta Polka, a na świecie tytoń zabija ponad 5 mln osób rocznie. W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu podpowiadamy, jak walczyć z nałogiem.
Audio
  • Irena Przepiórka i Magda Cedzińska z Centrum Onkologii o metodach rzucania palenia (Się mówi/Czwórka)
Rak płuca występuje niemal wyłącznie u palaczy i osób narażonych na bierne palenie
Rak płuca występuje niemal wyłącznie u palaczy i osób narażonych na bierne palenieFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Zdaniem ekspertów, by raz na zawsze pożegnać się ze szkodliwym nałogiem, trzeba mieć dobrą motywację i działać na wielu polach jednocześnie. - Skuteczne metody wpływają i na naszą biologię, i na psychikę. Trzeba pomagać sobie zarówno farmakologidznie, żeby "spacyfikować" biologiczny mechanizm uzależnienia, jak również działać w obszarze nawyków, przyzwyczajeń, rytuałów - mówią Irena Przepiórka i Magda Cedzińska z Centrum Onkologii w Warszawie.

Goście Czwórki podkreślają też, że chociaż nikotyna uzależnia i jest silnym narkotykiem, to spustoszenie w organizmie sieje dym papierosowy: - Ludzie palą dla nikotyny, ale umierają z powodu dymu tytoniowego - wyjaśniają.

Ekspertki podpowiadają także, w jaki sposób możemy zniechęcić do palenia naszych bliskich i obalają popularne mity na temat palenia.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Irena Przepiórka i Magda Cedzińska (Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 19.11.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/jp

Czytaj także

Dopalacze - śmierć na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 08:00
Statystyki są alarmujące - rośnie liczba zatruć dopalaczami. W tym roku w Polsce z powodu przedawkowania tych środków zmarło już pięć osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rzucić palenie? Zmień sposób myślenia!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 19:00
Straszenie ciężkimi chorobami jest mało skuteczne i rzadko przekona do rzucenia papierosów. - Pomaga natomiast terapia pozytywna - podkreślali eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi na kacu - w szkole, pracy, na uczelni

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 08:15
Aktywne życie towarzyskie, a potem przychodzenie na kacu do szkoły i pracy. Czy to rzeczywistość przeciętnego młodego Polaka?
rozwiń zwiń