Mieszkam na wsi. "To dobrze, jest nas coraz więcej!"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 16:50
Coraz więcej mieszkańców dużych miast decyduje się na to, by zacząć żyć na wsi. – Od 2000 roku systematycznie przybywa osób, które decydują się na ten kierunek migracji – mówi dr Ruta Śpiewak.
Audio
  • Czy pochodzenie ma znaczenie i dlaczego młodych ludzi ciągnie na wieś? (Się mówi/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/langll/dom. publiczna

Miejsca, do których najchętniej przeprowadzają się mieszkańcy metropolii to pierścienie wokół dużych miast. - Tam śpią i mieszkają, ale nie pracują i nie korzystają z usług ani z rozrywek - tłumaczy gość Czwórki. - Tak rozumiana "wieś" niewiele ma jednak wspólnego rolniczymi gospodarstwami, kurami i kaczkami.

Mimo to młodzi ludzie coraz częściej deklarują chęć zamieszkania z dala od cywilizacji. Paradoksalnie ma to związek z nowymi technologiami…

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Paulina Herman (socjolog), Hanna Szymańska (socjolog), dr Ruta Śpiewak (Zakład Analiz Zmian Społecznych PAN)

Data emisji: 20.11.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/asz

Czytaj także

Bohaterstwo młodych. "Potrafią ratować życie"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 11:00
- Młodzi ludzie są odważni w grupie i po narkotykach - twierdzą policjanci. - Choć oczywiście są wyjątki. Reporterka Olga Mickiewicz wyruszyła w poszukiwaniu tych, którzy są prawdziwymi bohaterami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość do nauczyciela. Podziw czy fascynacja?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 13:00
Uczucie pomiędzy nauczycielem a uczniem to niezwykle delikatny temat. - Z jednej strony mamy młodą, wrażliwą osobę, z drugiej ukształtowanego człowieka. I choć w Polsce nauczyciel to zawód zaufania publicznego, zdarzają wyjątki od tej zasady - przekonuje Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje.
rozwiń zwiń