Idea "zero waste". Świat bez śmieci jest możliwy!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:50
Dzięki założeniom " zero waste" można maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. - W Szwecji 99 proc. śmieci poddawanych jest recyclingowi, zaś to, co zostaje, przerabiane jest na energię - tłumaczy Maciek Czapliński ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
Audio
  • Na czym polega idea "zero waste" i czy sprawdziłaby się w Polsce? (Się mówi/Czwórka)
Jedna z rodzin w Kalifornii, stosując zero waste, produkuje jeden słoik śmieci rocznie. I tak już od 2008 roku (zdj. ilustracyjne)
Jedna z rodzin w Kalifornii, stosując "zero waste", produkuje jeden słoik śmieci rocznie. I tak już od 2008 roku (zdj. ilustracyjne) Foto: Glow Images/East News

Czytaj także
dzieci plaża śmieci sprzątanie 1200.jpg
Polskie lasy i plaże... pod śmieciami

Korzyści płynące z takiego podejścia są ogromne. - Ograniczamy przestrzeń konieczną do składowania odpadów i wykorzystujemy w pełni materiały, z których rzeczy są zrobione - wyjaśnia ekspert.

Idea "zero waste" dotarła także do Japonii. Mieszkańcy miasta Kamikatsu odzyskują 80 proc. swoich odpadów, dzięki precyzyjnemu dzieleniu śmieci na 34 kategorie. W audycji tłumaczymy, na czym polega ta selekcja i sprawdzamy, jak poradziliby sobie z nią młodzi Polacy.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 02.02.2016

Godzina emisji: 15.30

kul/ei

Czytaj także

Rowerem przez Iran - samotna podróż Doroty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:10
Iran w starożytności znany był jako Persja. Ten muzułmański, bliskowschodni kraj Dorota Chojnowska przemierzyła na... bambusowym rowerze!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanzania - jak ją zwiedzać "między wierszami"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 17:37
To jeden z najbardziej fascynujących krajów czarnej Afryki. Najlepiej odkrywać go samemu, omijając stałe turystyczne trasy.
rozwiń zwiń