Rowerem przez Iran - samotna podróż Doroty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:10
Iran w starożytności znany był jako Persja. Ten muzułmański, bliskowschodni kraj Dorota Chojnowska przemierzyła na... bambusowym rowerze!
Audio
  • Podróżniczka Dorota Chojnowska o zwiedzaniu Iranu na rowerze (Się mówi/Czwórka)
Rower Doroty powstawał przez dziewięć miesięcy
Rower Doroty powstawał przez dziewięć miesięcyFoto: alepieknyswiat.pl

Podróżniczka przyznaje, że wyprawa pozwoliła jej z bliska zobaczyć kraj, wokół którego narosło wiele stereotypów. Jak podkreśla, Iran jest miejscem stosunkowo bezpiecznym, a jego mieszkańcy - wbrew powszechnym przekonaniom - nie są Arabami.

- Bliski Wschód generalnie jest gościnny, natomiast Irańczycy są trochę bardziej poukładani, poza tym mają inną tradycję, architekturę, muzykę. To, co mnie zachwyciło, to bezpośredniość, otwarcie, próba zbliżenia się do mnie jako osoby, która dla nich była oknem na świat. Ludzie zatrzymywali się na ulicy, dawali mi jedzenie, kobiety wręcz biły się o to, żeby przenocować mnie u siebie - wspomina podróżniczka.

Dorota opowiada także o irańskich kobietach, które wprawdzie - podobnie jak Arabki - noszą chusty, ale zwykle mają prawo jazdy, ukończone studia i pracę! Wspomina także o przebiegu święta Aszura oraz wyjaśnia, w jaki sposób powstawał jej bambusowy rower i dlaczego zdecydowała się na ten środek transportu.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dorota Chojnowska (podróżniczka, blogerka)

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 15.00

mg/mk

Czytaj także

Ladakh. Miejsce, w którym będziesz mile widziany

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 17:27
W zachodniej części Himalajów, po indyjskiej stronie gór leży tzw. Mały Tybet. Choć dotarcie tam nie jest proste, zdaniem podróżnika Tomasza Tułaka, warto podjąć wyzwanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwóch Rafałów na rowerach przez Europę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 14:30
Way Behind Horizon to Rafał Wilczek i Rafał Kot - dwóch rowerzystów, którzy przemierzyli już dwadzieścia krajów i nadal nie mają dość. Na trasie zahaczyli o Czwórkowe studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz zwiedzać świat? Nie potrzebujesz pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 12:00
Nocleg "na dziko", autostop, couchsurfing czy może planowanie z dużym wyprzedzeniem, albo "last minute"? Jak podróżować, by było jak najtaniej?
rozwiń zwiń