Czy Polska to dobre miejsce do życia?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 18:00
Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wśród członków OECD Polska to jedno z państw, w których żyje się najtrudniej. Na 34 wymienione kraje, zajęliśmy trzecie miejsce od końca.
Audio
  • Dominik Owczarek i Justyna Ścigler o tym, czy Polska jest krajem przyjaznym? (Czwórka/Się mówi)
  • Co przeszkadza Polakom w życiu? - sonda wśród słuchaczy (Czwórka/Się mówi)
Poziom wynagrodzeń jest jednym z najgorzej ocenianych przez naszych rodaków elementów życia w Polsce
Poziom wynagrodzeń jest jednym z najgorzej ocenianych przez naszych rodaków elementów życia w Polsce Foto: Glow Images/East News

Respondenci badania najgorzej ocenili dostępność do mieszkań, zaangażowanie społeczne, poziom wynagrodzeń, służbę zdrowia, oraz poziom czystości środowiska. - Większość tych zarzutów wyjaśnia to, z jakiego punktu startowaliśmy w 1898 roku - przekonuje Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. - Jeśli porównamy nasze zarobki, albo PKB do tych sprzed 10 lat, to różnica jest ogromna.

Tymczasem z badań CBOS wynika, że aż 48 proc. Polaków uważa, iż "sprawy w kraju idą w złym kierunku". - To polskie społeczeństwo, jako całość, a nie polscy przedsiębiorcy czy polska gospodarka, doświadczają kryzysu gospodarczego, z którym mamy do czynienia od 2008 roku, a który przejawia się wyższym poziomem ubóstwa i migracją zwłaszcza wśród ludzi młodych - mówi Owczarek. - Okazuje się, że w grupie poniżej 18. roku życia, skrajne ubóstwo dotyka ok. 10 proc. osób, a wśród osób do 24. roku życia - już 21 proc. Polaków.

Czytaj także: Oszczędzanie czas zacząć, tylko... jak to zrobić? <<<

Pozytywnie nasi rodacy oceniają natomiast zarówno poziom bezpieczeństwa w kraju, jak i edukacji. Jednak, choć - jak przyznaje Justyna Ścigler z ManPower - "produkujemy" bardzo wielu magistrów, brakuje nam pracowników fizycznych i techników. - Odpowiedzią rynku pracy na ten stan jest potrzeba zrewolucjonizowania systemu edukacji i powrotu do zawodówek - mówi ekspertka.

Opinie słuchaczy Czwórki na temat poziomu życia w Polsce są bardzo zróżnicowane. - Nie ma pracy, Polacy muszą wyjeżdżać za granicę, by się dokształcać - mówi jedna z nich. - Jest coraz lepiej, ale do innych krajów Europy wciąż wiele nam brakuje - wtóruje jej słuchacz. - Wszystko zależy od naszych chęci do działania, a nie od tego, co daje nam państwo - podsumowuje kolejny.

Czytaj także: Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie? <<<

Jakie koszty ponoszą w Polsce pracodawcy zatrudniając nowych pracowników i jakie ma to przełożenie na brak chęci powiększania firm? Co to jest "klin podatkowy" i jak wysokość podatków w Polsce wygląda na tle systemów podatkowych innych unijnych krajów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z gośćmi audycji "Się mówi".

(kd/asz)

 

Czytaj także

"Do oszczędzania zmusza Polaków strach"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:02
Nie myślimy o przyszłości, skupiamy się na teraźniejszości, a planowanie czegokolwiek nie jest naszą mocną stroną - wynika z VI edycji raportu "Postawy Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga. - Oszczędzamy wówczas, gdy zaczynamy się bać - mówi Krzysztof Kaczmar z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
Choć niektórzy nie muszą martwić się o każdy zarobiony grosz i oszczędzać, by przetrwać "do pierwszego", niestety większość młodych Polaków ledwie wiąże koniec z końcem. Z badań wynika jednak, że nie zależy to od wysokości ich zarobków. Potrafią bowiem wydać wszystko, niezależnie od tego, ile zarobią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń